Zyrtec kapi za djecu i odrasle

Primjena antialergijskog lijeka Zyrtec u kapima pomaže u uklanjanju edema, začepljenja nosa i smanjenju kožnih osipa s polinozom, alergijskim rinitisom i dermatitisom. Ovaj se učinak postiže činjenicom da proizvod sadrži cetirizin, aktivnu tvar. Ima snažno antihistaminsko djelovanje, tako da lijek savršeno ublažava svrbež, uklanja osip i druge manifestacije alergija.

Zyrtec kapi - upute za uporabu

Lijek ima antialergijski učinak, pomažući u uklanjanju većine simptoma. Prije uporabe proizvoda, trebali biste pažljivo proučiti upute s informacijama o indikacijama, kontraindikacijama i načinu primjene. Nuspojave su važne informacije. U terapijskim dozama antialergijski lijek nema sedativni učinak i ne uzrokuje pospanost. U tom slučaju, komponente proizvoda pogoršavaju rad probave ili pridonose pojavi kožnih reakcija.

Oblik oslobađanja i sastav lijeka

Zyrtec je dostupan u obliku kapi za oralnu primjenu. Lijek je bistra, bezbojna otopina i blago izraženog mirisa octene kiseline gorkog okusa. Kapi se stave u bočicu od tamnog stakla od 10 ml. Osim toga, karton sadrži kapicu za kapaljku i upute za uporabu. Sastavne tvari Zyrteka po 1 ml proizvoda prikazane su u tablici.

ledena octena kiselina

Farmakodinamika i farmakokinetika

Antialergijski lijek Zyrtec pripada skupini selektivnih antagonista perifernih histaminskih receptora. Nakon tečaja primjene cetirizina, nije utvrđen učinak na moždane H1 receptore. Alat pomaže u uklanjanju simptoma alergijskih bolesti, zahvaljujući svom antipruritičnom i antieksudativnom učinku. Istodobno, lijek gotovo nema antiholinergički, antiserotoninski učinak.

Učinak uzimanja lijeka opaža se nakon 20 minuta pojedinačne doze od 10 mg ili 20 kapi. Maksimalna koncentracija cetirizina postiže se nakon 60 minuta, nakon čega se učinak sredstva opaža tijekom 24 sata. Zyrtec se brzo i potpuno apsorbira iz gastrointestinalnog trakta (gastrointestinalnog trakta). Istovremeni unos hrane ne utječe na apsorpciju aktivne tvari.

  • Kako izgubiti 3 kg u tjednu - učinkoviti načini
  • Kapa za pletenje za novorođenče: opis pletenja, video
  • Kako pratiti telefonski broj putem Interneta na mreži

Indikacije za uporabu

Zyrtec djeluje antialergijski, pa liječnici propisuju lijek za liječenje simptoma alergije poput svrbeža kože, suznih očiju, kihanja. Izravne indikacije za uzimanje lijeka su također: rinoreja, hiperemija konjunktive, edemi, iritacija i osip na koži. Ovaj antihistaminik je propisan za sljedeće bolesti:

  • Quinckeov edem;
  • peludna groznica (peludna groznica);
  • sezonske alergije - alergijski rinitis, alergijski konjunktivitis;
  • osip;
  • Bronhijalna astma;
  • alergijski dermatitis.

Kako uzimati Zyrtec

Odluku o uzimanju lijeka u ljekovite svrhe donosi liječnik. Osim toga, prilagođava doziranje u prisutnosti određenih bolesti tako da sredstvo ne šteti tijelu. Uz zdravstvene uvjete, dob se uzima u obzir kod starijih pacijenata i male djece. Antialergijske kapi uzimaju se oralno, nakon otapanja lijeka u vodi.

Zyrtec kapi - doziranje za odrasle

Za djecu stariju od 6 godina i odrasle, antialergijsko sredstvo Zyrtec često se propisuje u dozi od 20 kapi dnevno. Istodobno se preporučuje odraslima da uzimaju cijelu dnevnu dozu odjednom, a djeci da je podijele u 2 doze. Događa se da je 10 kapi ili 5 mg cetirizina dovoljno za dječje tijelo za terapeutski učinak, pa morate pratiti dobrobit djeteta. Za starije pacijente doziranje lijeka smanjuje se prema liječničkom propisu.

Zyrtec - doziranje za djecu

Lijek Zyrtec može se davati djetetu od 6 mjeseci, iako ga mnogi pedijatri propisuju i mlađoj djeci, uključujući novorođenčad, ali u nižim dozama. Zyrtec za novorođenčad ne koristi se bez liječničkog recepta, što bi trebali uzeti u obzir roditelji koji su o učinkovitosti cetirizina saznali od mreže i od prijatelja. Dakle, metoda liječenja alergija kod mladih pacijenata je sljedeća:

  • za djecu od 6 do 12 mjeseci, lijek se propisuje oralno, 5 kapi 1 put dnevno;
  • Zyrtec kapi za djecu od 1 godine i do 2 godine koriste se 5 komada do 2 puta dnevno;
  • Zyrtec za djecu od 2 do 6 godina propisuje se 5 kapi 2 puta ili 10 kapi 1 put dnevno.

posebne upute

Istovremeni unos alkohola i antialergijskih sredstava nije pokazao neželjenu interakciju. Istodobno, kako bi se izbjegli poremećaji središnjeg živčanog sustava, uporaba alkohola s lijekovima je nepoželjna. Zyrtec ne utječe na sposobnost upravljanja mehanizmima, ali liječnici savjetuju da se ne bave opasnim aktivnostima koje zahtijevaju visoku koncentraciju pažnje tijekom liječenja alergijskih manifestacija ovim lijekom.

  • Isticanje domaće kose
  • Slušni aparati za starije osobe
  • Fiziološka otopina za ispiranje nosa

Tijekom trudnoće

Lijek je zabranjen tijekom trudnoće, jer nisu provedena klinička ispitivanja s ovom ocjenom. Ako postoji potreba za liječenjem ovim antialergijskim sredstvom tijekom dojenja, dojenje treba prekinuti na neko vrijeme. To je zbog činjenice da se cetirizin izlučuje u mlijeko i može naštetiti djetetovom tijelu..

U slučaju oštećenja funkcije bubrega i jetre

Bolesti jetre ne zahtijevaju prilagodbu doziranja i povlačenje lijeka; to je potrebno samo uz istovremeno oštećenje funkcije bubrega i jetre. Ako govorimo o uzimanju antialergijskih kapi Zyrtec u prisutnosti bubrežne bolesti, ovisnost je sljedeća:

  • u bolesnika s blagim do umjerenim oštećenjem bubrega, prilagodba doziranja nije potrebna;
  • kod teške bolesti, doziranje prilagođava liječnik;
  • u terminalnoj (kompliciranoj) fazi zatajenja bubrega, uzimanje lijeka je kontraindicirano.

Interakcije s lijekovima

Nema promjena na EKG-u nakon istodobnog liječenja Zyrtecom makrolidima i ketokonazolom. Kada lijek stupi u interakciju s lijekovima kao što su pseudoefedrin, cimetidin, ketokonazol ili eritromicin, azitromicin, glipizid i diazepam, nisu utvrđeni negativni učinci cetirizina na tijelo. Klirens cetirizina smanjuje se za 16% s teofilinom.

Kontraindikacije

Upute za uporabu lijeka Zyrtec govore o kontraindikacijama za antialergijske kapi. To uključuje:

  • preosjetljivost na pojedine komponente lijeka;
  • trudnoća;
  • dojenje;
  • nasljedna netolerancija na laktozu;
  • nedostatak laktaze;
  • sindrom malapsorpcije glukoza-galaktoza;
  • djeca do 6 mjeseci;
  • završna faza zatajenja bubrega.

Uz stroge kontraindikacije, postoje bolesti i stanja tijela kada antialergijsko sredstvo treba koristiti samo nakon savjetovanja s odgovarajućim liječnikom i s velikom pažnjom:

  • kronična bolest jetre;
  • kronično zatajenje bubrega;
  • starija dob;
  • epilepsija;
  • zadržavanje mokraće.

Nuspojave

Ako se ne poštuju naznačene doze ili kontraindikacije, nakon primjene lijeka mogu se pojaviti nuspojave:

  • trombocitopenija;
  • vrtoglavica;
  • glavobolja;
  • uzbuđenje;
  • depresivno stanje;
  • zbunjenost;
  • nesanica;
  • nesvjestica;
  • tremor;
  • živčani tik;
  • tahikardija;
  • rinitis;
  • faringitis;
  • povećanje tjelesne težine;
  • mučnina;
  • proljev;
  • kršenje funkcionalnosti jetre;
  • kršenje mokrenja;
  • enureza;
  • edem;
  • svrbež;
  • osip;
  • Anafilaktički šok;
  • bol u želucu.

Predozirati

U slučaju predoziranja cetirizinom, potrebno je isprati želudac ili izazvati povraćanje. Nakon toga preporuča se piti aktivni ugljen u skladu s uputama. Ne postoji specifični protuotrov. Uz to, simptomatsko liječenje provodi se kada se pojave sljedeći simptomi:

  • zbunjenost svijesti;
  • vrtoglavica;
  • visok umor;
  • pospanost;
  • svrbež;
  • tremor;
  • zadržavanje mokraće;
  • proljev;
  • slabost;
  • tahikardija.

Uvjeti prodaje i skladištenja

Lijek se može kupiti u bilo kojoj ljekarni bez predočenja recepta. Antialergijsko sredstvo čuvajte na tamnom mjestu pri temperaturama do 25 ° C, gdje mala djeca ne mogu doći. Rok trajanja Zyrtec kapi - 5 godina.

Analozi

U slučaju kada antialergijsko sredstvo Zyrtec nije prikladno u sastavu ili cijeni, možete odabrati slične lijekove:

  • Zodak. Lijek je potpuni analog Zirteka. Imaju sličan učinak, farmakokinetika, oblici otpuštanja, indikacije, kontraindikacije i drugi pokazatelji. Međutim, prije promjene antialergijskih lijekova, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom. Trošak Zodaka u obliku kapi iznosi 207 rubalja.
  • Fenistil. Dimetinden maleat je djelatna tvar lijeka koja djeluje antipruritično i antialergijski. Uz to postoji i blagi sedativni učinak. Lijek u obliku kapi koristi se za mlađu djecu, počevši od 1 mjeseca, ali njegova je učinkovitost manja, a učestalost nuspojava veća. Osim kapljica, Fenistil je dostupan u obliku gela, emulzije i kreme. Cijene za sve oblike variraju od 290 do 370 rubalja.
  • Claritin. Lijek se proizvodi na bazi Loratadina, koji se učinkovito nosi s peludnom groznicom, alergijskim dermatitisom i kroničnom urtikarijom. Primjećuju se sedacija, glavobolja, pojačani apetit. 10 tableta košta 225 rubalja, a 60 ml sirupa - 250.
  • Erius. Djelatna tvar naziva se desloratadin i poboljšana je formulacija Loratadina. Dakle, uzimanje lijeka ne uzrokuje pospanost, a ostale se nuspojave pojavljuju samo u rijetkim slučajevima. Istodobno, učinkovitost proizvoda je velika. Erius je dostupan u obliku sirupa i tableta, ali njegova je cijena gotovo 2 puta veća od Zirteka - 590 rubalja.

Cijena Zyrtec kapi

Zyrtec je moguće kupiti u bilo kojoj ljekarni u gradu ili ga naručiti u internetskoj trgovini, gdje možete pročitati recenzije o lijeku i odabrati proizvod koji odgovara cijeni. O troškovima kapi, koji ovise o proizvođaču, možete saznati iz donje tablice.

Zyrtec® (10 mg / ml)

Upute

  • ruski
  • қazaқsha

Trgovački naziv

Međunarodno vlasničko ime

Oblik doziranja

Oralne kapi 10 mg / ml, 10 ml

Sastav

1 ml oralnih kapi sadrži

djelatna tvar - cetirizin dihidroklorid 10 mg,

pomoćne tvari: glicerin, propilen glikol, metil parahidroksibenzoat, propil parahidroksibenzoat, natrijev saharinat, natrijev acetat, ledenjačka octena kiselina, pročišćena voda.

Opis

Prozirna bezbojna tekućina s mirisom octene kiseline.

Farmakoterapijska skupina

Sistemski antihistaminici. Derivati ​​piperazina. Cetirizin.

ATX kod R06AE07

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Ravnotežna maksimalna koncentracija u plazmi je oko 300 ng / ml i postiže se nakon 1,0 ± 0,5 h. Ne primjećuje se kumulacija cetirizina s naknadnom primjenom dnevne doze od 10 mg tijekom 10 dana.

U dobrovoljaca su farmakokinetički parametri (Cmax i AUC) i raspodjela unimodalni..

Stupanj apsorpcije cetirizina ne smanjuje se s unosom hrane, iako se brzina apsorpcije smanjuje. Bioraspoloživost je slična kada se cetirizin koristi u obliku oralnih kapi, kapsula ili tableta.

Potvrđeni volumen raspodjele je 0,50 l / kg. Vezanje cetirizina na proteine ​​plazme iznosi 93 ± 0,3%. Cetirizin ne utječe na vezanje varfarina na proteine. Cetirizin se ne podvrgava izraženom presistemskom metabolizmu. Otprilike dvije trećine doze izlučuje se nepromijenjeno urinom.

Konačno poluvrijeme je oko 10 sati.

Cetirizin pokazuje linearnu kinetiku u rasponu od 5 do 60 mg.

Stariji bolesnici

Nakon oralne primjene pojedinačne doze od 10 mg, poluvijek eliminacije u 16 starijih bolesnika u usporedbi s normalnim ispitanicima povećava se za oko 50%, a klirens smanjuje za 40%. Utvrđeno je da je smanjena apsorpcija cetirizina u starijih dobrovoljaca povezana sa smanjenom bubrežnom funkcijom.

Poluvrijeme cetirizina je oko 6 sati.

Pacijenti s oštećenom bubrežnom funkcijom

U bolesnika s blagom bubrežnom insuficijencijom (klirens kreatinina [CC]> 40 ml / min), farmakokinetika lijeka slična je onoj u zdravih dobrovoljaca. S umjerenim zatajenjem bubrega, poluvrijeme eliminacije povećava se za 3 puta, a klirens se smanjuje za 70% u usporedbi s normalnim dobrovoljcima.

Zyrtec

Upute za korištenje:

Cijene u mrežnim ljekarnama:

Zyrtec - blokator histamina H1-receptori, antialergijski lijek s antipruritičnim i antieksudativnim djelovanjem.

Oblik i sastav izdanja

  • Filmirane tablete: duguljaste, bikonveksne, bijele, s jedne strane - rizik, na obje strane kojih je gravura "Y" (7 kom. U blisterima, u kartonskoj kutiji 1 blister; 10 kom. U blisterima), u pakiranju kartona 1 ili 2 blistera);
  • Kapi za oralnu primjenu: prozirne, bezbojne, s mirisom octene kiseline (po 10 ili 20 ml u bocicama od tamnog stakla, u kartonskoj kutiji 1 bočica).

Aktivni sastojak je cetirizin dihidroklorid:

  • 1 tableta - 10 mg;
  • Kapi od 1 ml - 10 mg.

Pomoćne supstance za tablete: koloidni silicijev dioksid, laktoza monohidrat, magnezijev stearat, mikrokristalna celuloza, Opadray Y-1-7000 (titan-dioksid (E171), hipromeloza (E464), makrogol 400).

Pomoćne supstance za kap: metil parabenzen, propil parabenzen, propilen glikol, natrijev acetat, glicerol, ledenjačka octena kiselina, natrijev saharinat, pročišćena voda.

Indikacije za uporabu

  • Urtikarija, uključujući kroničnu idiopatsku
  • Pollinoza (peludna groznica);
  • Quinckeov edem;
  • Sezonski i / ili višegodišnji rinitis i konjunktivitis alergijskog podrijetla (simptomatsko liječenje simptoma kao što su svrbež, hiperemija konjunktive, lakrimacija, kihanje, rinoreja);
  • Ostale alergijske dermatoze sa svrbežom i osipom, uključujući atopijski dermatitis.

Kontraindikacije

  • Zatajenje bubrega u završnoj fazi (klirens kreatinina manji od 10 ml / minutu);
  • Nedostatak laktaze, nasljedna intolerancija na galaktozu, sindrom malapsorpcije glukoze i galaktoze;
  • Djeca do 6 mjeseci - za kapi, do 6 godina - za tablete;
  • Trudnoća i dojenje;
  • Povećana individualna osjetljivost na lijek ili hidroksizin.
  • Kronično zatajenje bubrega
  • Kronična bolest jetre;
  • Starije dobi.

Način primjene i doziranje

Zyrtec se uzima oralno.

  • Odrasli: 10 mg (1 tableta ili 20 kapi) 1 put dnevno;
  • Djeca starija od 6 godina: 10 mg 1 put dnevno ili 5 mg (1/2 tablete ili 10 kapi) 2 puta dnevno;
  • Djeca stara 2-6 godina: 2,5 mg (5 kapi) 2 puta dnevno ili 5 mg (10 kapi) 1 put dnevno;
  • Djeca 1-2 godine: 2,5 mg (5 kapi) 1-2 puta dnevno;
  • Djeca 6-12 mjeseci: 2,5 mg (5 kapi) 1 put dnevno.

U nekim slučajevima, za odrasle i djecu stariju od 6 godina, 5 mg dnevno je dovoljno za postizanje terapijskog učinka..

Za starije osobe i bolesnike s bubrežnom insuficijencijom, doza se prilagođava ovisno o klirensu kreatinina (CC), koji se izračunava na sljedeći način:

  • Za muškarce: CC (ml / minuta) = [140 - dob (u godinama)] x tjelesna težina (u kilogramima) / 72 x serumski kreatinin (mg / dl);
  • Za žene: CC (ml / minuta) = [140 - dob (godine)] x tjelesna težina (u kilogramima) / 72 x serumski kreatinin (mg / dL) x 0,85.

Preporučene doze Zyrteka za pacijente s oštećenjem jetre i bubrega:

  • CC 50-79 ml / minuti (blago zatajenje bubrega) - 10 mg / dan;
  • CC 30-49 ml / minuti (prosječno zatajenje bubrega) - 5 mg / dan;
  • QC

Zyrtec: cijene u internetskim ljekarnama

Zyrtec 10 mg filmom obložene tablete 7 kom.

Zyrtec tablete p.p. 10mg 7 kom.

Zyrtec 10 mg / ml kapi za oralnu primjenu 10 ml 1 komad.

Zyrtec kapi za unutarnje cca. 1% 10ml

Zyrtec 10 mg filmom obložene tablete 20 kom.

Zyrtec tablete p.p. 10mg 20 kom.

Podaci o lijeku su uopćeni, dani su samo u informativne svrhe i ne zamjenjuju službene upute. Samo-lijekovi štetni su za zdravlje!

Tijekom rada naš mozak troši količinu energije jednaku žarulji od 10 vata. Dakle, slika žarulje iznad vaše glave u trenutku kad se pojavi zanimljiva misao nije tako daleko od istine..

Znanstvenici sa Sveučilišta Oxford proveli su niz studija, tijekom kojih su došli do zaključka da vegetarijanstvo može biti štetno za ljudski mozak, jer dovodi do smanjenja njegove mase. Stoga znanstvenici preporučuju da ribu i meso ne isključujete u potpunosti iz prehrane..

Ljudska krv "prolazi" posudama pod ogromnim pritiskom i, ako se naruši njihov integritet, može pucati na udaljenost do 10 metara.

Najrjeđa bolest je Kuruova bolest. Od nje su bolesni samo predstavnici plemena Fur na Novoj Gvineji. Pacijent umire od smijeha. Vjeruje se da je uzrok bolesti jedenje ljudskog mozga..

Ljudi koji su navikli redovito doručkovati, mnogo su rjeđe pretili..

Većina žena može dobiti više zadovoljstva od promišljanja svog lijepog tijela u zrcalu nego od seksa. Dakle, žene, težite harmoniji.

Posao koji se čovjeku ne sviđa mnogo je štetniji za njegovu psihu nego nikakav rad.

Ako padnete s magarca, vjerojatnije je da ćete slomiti vrat nego da padnete s konja. Samo nemojte pokušavati opovrgnuti ovu izjavu..

Kad kihnemo, naše tijelo potpuno prestaje raditi. Čak i srce staje.

U Velikoj Britaniji postoji zakon prema kojem kirurg može odbiti operaciju pacijenta ako puši ili ima prekomjernu težinu. Osoba se mora odreći loših navika i tada, možda, neće trebati operaciju..

Svaka osoba ima ne samo jedinstvene otiske prstiju, već i jezik.

Četiri kriške tamne čokolade sadrže dvjestotinjak kalorija. Dakle, ako ne želite ozdraviti, bolje je ne jesti više od dvije kriške dnevno..

Osoba koja uzima antidepresive u većini će slučajeva opet biti depresivna. Ako se osoba sama izborila s depresijom, ima sve šanse zauvijek zaboraviti na ovo stanje..

Tijekom života prosječna osoba razvije čak dva velika bazena sline..

Antidepresiv Clomipramine izaziva orgazam u 5% bolesnika.

Bilo koji čaj znači prirodni proizvod koji se sastoji od raznih biljaka, cvijeća, zdrobljenog voća i začina. Danas se proizvode posebne vrste pića.

Zyrtec ® (Zyrtec ®)

Djelatna tvar:

Sadržaj

  • 3D slike
  • Sastav
  • farmakološki učinak
  • Farmakodinamika
  • Farmakokinetika
  • Indikacije lijeka Zyrtec
  • Kontraindikacije
  • Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  • Nuspojave
  • Interakcija
  • Način primjene i doziranje
  • Predozirati
  • posebne upute
  • Obrazac za puštanje
  • Proizvođač
  • Uvjeti izdavanja iz ljekarni
  • Uvjeti skladištenja lijeka Zyrtec
  • Rok trajanja lijeka Zyrtec
  • Cijene u ljekarnama
  • Recenzije

Farmakološka skupina

  • Protualergijsko sredstvo - H1-blokator histaminskih receptora [H1-antihistaminici]

Nosološka klasifikacija (ICD-10)

  • H04.9 Bolest suznog aparata, nespecificirana
  • H10.1 Akutni atopijski konjunktivitis
  • H11.4 Ostale vaskularne bolesti i ciste konjunktive
  • J00 Akutni nazofaringitis [coryza]
  • J30 Vazomotor i alergijski rinitis
  • J30.1 Alergijski rinitis zbog peludi
  • J30.2 Ostali sezonski alergijski rinitis
  • J30.3 Ostali alergijski rinitis
  • L20 Atopijski dermatitis
  • L29 Pruritus
  • L29.9 Pruritus, nespecificiran
  • L50 Urtikarija
  • R06.7 Kihanje
  • R21 Osip i druge nespecifične erupcije na koži

3D slike

Sastav

Filmirane tablete1 kartica.
aktivna tvar:
cetirizin dihidroklorid10 mg
pomoćne tvari: MCC - 37 mg; laktoza monohidrat - 66,4 mg; koloidni silicijev dioksid - 0,6 mg; magnezijev stearat - 1,25 mg;
filmska ovojnica: Opadry ® Y-1-7000 (hipromeloza (E464) - 2,156 mg, titan-dioksid (E171) - 1,078 mg, makrogol 400 - 0,216 mg) - 3,45 mg
Kapi za usnu šupljinu1 ml
aktivna tvar:
cetirizin hidroklorid10 mg
pomoćne tvari: glicerol - 250 mg; propilen glikol - 350 mg; natrijev saharinat - 10 mg; metilparabenzen - 1,35 mg; propilparabenzen - 0,15 mg; natrijev acetat - 10 mg; ledena octena kiselina - 0,53 mg; pročišćena voda - do 1 ml

Opis oblika doziranja

Tablete: bijele duguljaste, filmom obložene, s bikonveksnim površinama, jednostrano bodovanje i gravura "Y" na obje strane partiture.

Kapi: bistra, bezbojna tekućina s mirisom octene kiseline.

farmakološki učinak

Farmakodinamika

Cetirizin - djelatna tvar Zyrtec ® - je metabolit hidroksizina, pripada skupini kompetitivnih antagonista histamina i blokira H1-histaminski receptori.

Cetirizin sprečava razvoj i olakšava tijek alergijskih reakcija, djeluje antipruritično i antieksudativno. Cetirizin utječe na rani histamin ovisni stupanj alergijskih reakcija, ograničava oslobađanje medijatora upale u kasnom stadiju alergijske reakcije, a također smanjuje migraciju eozinofila, neutrofila i bazofila, stabilizira membrane mastocita. Smanjuje propusnost kapilara, sprečava razvoj edema tkiva, ublažava grč glatkih mišića. Uklanja kožne reakcije na uvođenje histamina, specifičnih alergena, kao i hlađenje (kod hladne urtikarije). Smanjuje bronhokonstrikciju induciranu histaminom kod blage bronhijalne astme.

Cetirizin nema antiholinergičko i antiserotoninsko djelovanje. U terapijskim dozama, lijek praktički ne uzrokuje sedaciju. Nakon uzimanja cetirizina u pojedinačnoj dozi od 10 mg, njegov se učinak razvija nakon 20 minuta (u 50% bolesnika), nakon 60 minuta (u 95% bolesnika) i traje više od 24 sata. Tijekom liječenja ne razvija se tolerancija na antihistaminski učinak cetirizina. Nakon prekida terapije, učinak traje do 3 dana.

Farmakokinetika

Farmakokinetički parametri cetirizina linearno se mijenjaju.

Usisavanje. Nakon oralne primjene, lijek se brzo i potpuno apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Unos hrane ne utječe na potpunost apsorpcije, iako se njezina brzina smanjuje. U odraslih, nakon jedne doze lijeka u terapijskoj dozi Cmaks u krvnoj plazmi iznosi 300 ng / ml i postiže se nakon (1 ± 0,5) h.

Distribucija. Cetirizin se na proteine ​​krvne plazme veže za (93 ± 0,3)%. Vd iznosi 0,5 l / kg. Pri uzimanju lijeka u dozi od 10 mg tijekom 10 dana, ne primjećuje se kumulacija cetirizina.

Metabolizam. U malim se količinama metabolizira u tijelu O-dealkilacijom (za razliku od ostalih antagonista H1-histaminski receptori, koji se u jetri metaboliziraju sustavom citokroma) da bi stvorili farmakološki neaktivan metabolit.

Izlučivanje. U odraslih, T1/2 je oko 10 sati; u djece od 6 do 12 godina - 6 sati, od 2 do 6 godina - 5 sati, od 6 mjeseci do 2 godine - 3,1 sat. Otprilike 2/3 uzete doze izlučuje se bubrezima u nepromijenjenom obliku.

U starijih bolesnika i bolesnika s kroničnim bolestima jetre s jednom dozom lijeka u dozi od 10 mg T1/2 povećava se za oko 50%, a sistemski klirens smanjuje za 40%.

U bolesnika s blagom bubrežnom insuficijencijom (Cl kreatinin> 40 ml / min), farmakokinetički su parametri slični onima u bolesnika s normalnom bubrežnom funkcijom.

U bolesnika s umjerenom bubrežnom insuficijencijom i u bolesnika na hemodijalizi (Cl kreatinin T1/2 produljuje se 3 puta, a ukupni klirens smanjuje se za 70% u odnosu na ove pokazatelje u bolesnika s normalnom bubrežnom funkcijom, što zahtijeva odgovarajuću promjenu režima doziranja.

Cetirizin se praktički ne uklanja iz tijela tijekom hemodijalize.

Indikacije lijeka Zyrtec ®

liječenje simptoma višegodišnjeg i sezonskog alergijskog rinitisa i alergijskog konjunktivitisa (poput svrbeža, kihanja, začepljenja nosa, rinoreje, lakrimacije, hiperemije konjunktive);

peludna groznica (peludna groznica);

alergijske dermatoze, uklj. atopijski dermatitis, praćen svrbežom i osipom.

Kontraindikacije

Za sve oblike doziranja

preosjetljivost na derivate cetirizina, hidroksizina ili piperazina, kao i druge komponente lijeka;

završna bubrežna insuficijencija (Cl kreatinin Cl kreatinin> 10 ml / min, potrebna je prilagodba doziranja); starost (moguće smanjena brzina glomerularne filtracije); epilepsija i bolesnici s povećanom konvulzivnom spremnošću; bolesnici s predisponirajućim čimbenicima za zadržavanje mokraće (vidjeti "Posebne upute").

Za filmom obložene tablete, dodatno:

nasljedna intolerancija na galaktozu, nedostatak laktaze ili sindrom malapsorpcije glukoze i galaktoze;

djeca mlađa od 6 godina.

Za kapi dodatno:

dob djece do 6 mjeseci (zbog ograničenih podataka o učinkovitosti i sigurnosti lijekova).

S oprezom: djeca mlađa od 1 godine.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Eksperimentalna ispitivanja na životinjama nisu otkrila nikakve izravne ili neizravne štetne učinke cetirizina na fetus u razvoju (uključujući u postnatalnom razdoblju), tijek trudnoće i porođaja također se nisu promijenili.

Nisu provedena odgovarajuća i strogo kontrolirana klinička ispitivanja sigurnosti lijeka, stoga se Zyrtec ne smije propisivati ​​tijekom trudnoće.

Cetirizin se izlučuje u majčino mlijeko, pa liječnik koji je prisutan mora odlučiti hoće li prestati hraniti tijekom razdoblja primjene lijeka.

Nuspojave

Moguće nuspojave navedene su u nastavku prema tjelesnom sustavu i učestalosti pojave: vrlo često (≥1 / 10); često (≥1 / 100, uključujući amneziju.

Psihijatrijski poremećaji: rijetko - uznemirenost; rijetko - agresija, zbunjenost stvaranja, depresija, halucinacije, poremećaji spavanja; frekvencija nepoznata - suicidalne misli.

Sa strane organa vida: vrlo rijetko - kršenje akomodacije, zamagljen vid, nistagmus.

Sa strane organa sluha: frekvencija je nepoznata - vrtoglavica.

Iz probavnog sustava: često - suha usta, mučnina; rijetko - proljev, bolovi u trbuhu.

Iz CCC: rijetko - tahikardija.

Iz dišnog sustava: često - rinitis, faringitis.

Sa strane metabolizma: rijetko - povećana tjelesna težina.

Iz mokraćnog sustava: vrlo rijetko - disurija, enureza; frekvencija nepoznata - zadržavanje mokraće.

Od strane laboratorijskih pokazatelja: rijetko - promjene u testovima funkcije jetre (povećana aktivnost jetrenih transaminaza, alkalne fosfataze, GGT i koncentracije bilirubina); vrlo rijetko - trombocitopenija.

Na dijelu kože: rijetko - osip, svrbež; rijetko - urtikarija; vrlo rijetko - angioedem, trajni eritem.

Opći poremećaji: rijetko - astenija, malaksalost; rijetko - periferni edem; frekvencija nepoznata - povećan apetit.

Interakcija

Tijekom proučavanja interakcije cetirizina s pseudoefedrinom, cimetidinom, ketokonazolom, eritromicinom, azitromicinom, diazepamom, glipizidom i antipirinom, nisu utvrđene klinički značajne neželjene interakcije.

Kada se koristi istodobno s teofilinom (400 mg / dan), ukupni klirens cetirizina smanjuje se za 16% (kinetika teofilina se ne mijenja).

Kada se koristi istodobno s ritonavirom, AUC cetirizina povećao se za 40%, dok se ritam lagano promijenio (-11%).

Uz istodobnu uporabu s makrolidima (azitromicin, eritromicin) i ketokonazolom, nije bilo promjena na EKG-u.

Pri uporabi lijeka u terapijskim dozama nisu dobiveni podaci o interakciji s alkoholom (s koncentracijom alkohola u krvi od 0,5 g / l). Međutim, trebali biste se suzdržati od pijenja alkohola tijekom terapije lijekovima kako biste izbjegli depresiju središnjeg živčanog sustava.

Prije imenovanja alergijskih testova preporučuje se trodnevno razdoblje "pranja" zbog činjenice da H1-blokatori histaminskih receptora inhibiraju razvoj kožnih alergijskih reakcija.

Način primjene i doziranje

Djeca starija od 6 godina i odrasli: početna doza je 5 mg (1/2 tablice. Ili 10 kapi) 1 put dnevno, ako je potrebno, može se povećati na 10 mg (1 tablica. Ili 20 kapi) 1 put dnevno. Ponekad početna doza od 5 mg (1/2 tablete ili 10 kapi) može biti dovoljna za postizanje terapijskog učinka. Dnevna doza - 10 mg (1 tab. Ili 20 kapi).

Djeca od 6 do 12 mjeseci: 2,5 mg (5 kapi) jednom dnevno.

Djeca u dobi od 1 do 2 godine: 2,5 mg (5 kapi) do 2 puta dnevno.

Djeca od 2 do 6 godina: 2,5 mg (5 kapi) 2 puta dnevno ili 5 mg (10 kapi) 1 put dnevno.

Za bolesnike s bubrežnom insuficijencijom doza se smanjuje ovisno o klirensu kreatinina: s Cl kreatininom 30–49 ml / min - 5 mg jednom dnevno, s 10–29 ml / min - 5 mg svaki drugi dan.

Budući da se Zyrtec ® izlučuje iz tijela putem bubrega, prilikom propisivanja lijeka bolesnicima s bubrežnom insuficijencijom i starijim bolesnicima, dozu treba prilagoditi ovisno o vrijednosti klirensa kreatinina. Klirens kreatinina za muškarce može se izračunati iz koncentracije kreatinina u serumu pomoću sljedeće formule:

Cl kreatinin, ml / min

Klirens kreatinina za žene može se izračunati množenjem dobivene vrijednosti s faktorom 0,85.

Zatajenje bubregaCl kreatinin, ml / minRežim doziranja
Odsutan (norma)≥8010 mg / dan
Lako50-79 (prikaz, stručni)10 mg / dan
Prosječno30–495 mg / dan
Teška10-29 (prikaz, stručni)5 mg svaki drugi dan
Terminalna faza - pacijenti na hemodijaliziSredišnji živčani sustav trebao bi biti oprezan pri propisivanju Zyrteca ® djeci mlađoj od 1 godine u prisutnosti sljedećih čimbenika rizika za sindrom iznenadne dojenačke smrti, kao što je, na primjer (ali nije ograničeno na ovaj popis):

- sindrom apneje u snu ili sindrom iznenadne dojenčadi u dojenčadi kod brata ili sestre;

- zlostavljanje droga ili pušenje od strane majke tijekom trudnoće;

- dob mlade majke (19 godina i mlađe);

- zlouporaba pušenja od strane dadilje koja se brine za dijete (jedno pakiranje cigareta dnevno ili više);

- djeca koja redovito spavaju licem prema dolje i nisu položena na leđa;

- Prerano rođena djeca (gestacijska dob manja od 37 tjedana) ili premala tjelesna težina (ispod 10. percentila gestacijske dobi);

- zajedničkom primjenom lijekova koji djeluju depresivno na središnji živčani sustav.

Pripravak sadrži pomoćne tvari metilparabenzen i propilparabenzen, koji mogu izazvati alergijske reakcije, uklj. odgođeni tip.

Obrazac za puštanje

Filmirane tablete, 10 mg. U blister traci (blister od PVC / aluminijske folije), 7 ili 10 kom. 1 (7 ili 10 tab.) Ili 2 (10 tab.) Žuljevi u kartonskoj kutiji.

Kapi za oralnu primjenu, 10 mg / ml. U bočicama od tamnog stakla (tip 3), zatvorene PE poklopcem opremljenim sustavom za zaštitu djece, 10 ili 20 ml. Bočica je opremljena bijelim LDPE zatvaračem za kapaljke. 1 sp. u kartonskoj kutiji.

Proizvođač

Filmirane tablete, 10 mg. YUSB Farshim S.A. Planchy industrijsko područje, Chemen de Croix Blanche 10, CH-1630 Bulle, Švicarska.

Kapi za oralnu primjenu, 10 mg / ml. Tvrtka Eisica Pharmaceuticals S.r.l. Via Pralha 15, 10044 Pianezza (Torino), Italija.

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet: YUSB Farshim S.A. Planchy industrijsko područje, Chemen de Croix Blanche 10, CH-1630 Bulle, Švicarska.

Pitanja i prigovore potrošača treba poslati na adresu: 105082, Moskva, Perevedenovskiy per., 13, str. 21.

Tel.: (495) 644-33-22; faks: (495) 644-33-29.

Zyrtec

Sastav

Svaka tableta od 10 mg sadrži djelatnu tvar cetirizin dihidroklorid i pomoćne sastojke:

  • 37 mg mikroceluloze;
  • 66,4 mg laktoze monohidrata;
  • 0,6 mg koloidnog silicijevog dioksida;
  • 1,25 mg magnezijevog stearata.

Filmska prevlaka sastoji se od 1,078 mg titan dioksida, 2,156 mg hipromeloze i 3,45 mg makrogola 400.

1 ml kapi sadrži aktivni sastojak u količini od 10 mg i pomoćne tvari:

  • 250 mg glicerola;
  • 350 mg propilen glikola;
  • 10 mg natrijevog saharinata;
  • 1,35 mg metilparabenzena;
  • 0,15 mg propil parabesola;
  • 10 mg natrijevog acetata;
  • 0,53 mg octene kiseline;
  • do 1 ml pročišćene vode.

Obrazac za puštanje

Lijek je dostupan u dva farmakološka oblika:

  • Filmirane tablete. Riječ je o bijelim duguljastim tabletama, s konveksnim površinama, s razdjeljkom na jednoj strani i ugraviranim slovom "Y" na obje strane razdjelnice. 7 ili 10 tableta stavi se u blister, 1 blister (7 ili 10 tableta) ili 2 blistera (10 tableta) stavi u kartonsku kutiju.
  • Zyrtec kapi. Izvana je bistra tekućina, bez boje. Karakterističan je miris octene kiseline. Tekućina se ulije u bočice od 10 ili 20 ml od tamnog stakla, dobro zatvorene. Pored bočice, u kartonsku kutiju stavlja se i kapica za kapaljke.

farmakološki učinak

Lijek djeluje antihistaminski, pa se uzima kako bi se riješio alergije.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Farmakodinamika

Cetirizin, aktivni sastojak Zyrteka, konkurentni je antagonist histamina. Njegov je učinak posljedica sposobnosti blokiranja receptora H1-histamina.

Kliničke manifestacije djelovanja cetirizina:

  • uklanja se svrbež;
  • količina eksudata se smanjuje;
  • smanjuje se stopa migracije krvnih stanica, koje karakterizira sudjelovanje u alergijskim reakcijama (eozinofili, neutrofili i bazofili);
  • Membrane mastocita su stabilizirane;
  • smanjuje se propusnost malih posuda;
  • ublažavaju se grčevi glatkih mišića;
  • sprečava se istjecanje tkiva;
  • eliminira se reakcija kože na neke alergene (uvođenjem specifičnih antigena ili histamina, hlađenjem kože);
  • s blagim stadijima bronhijalne astme, težina bronhokonstrikcije inducirane histaminom se smanjuje.

Farmakokinetika

Nakon uzimanja oralno, lijek se brzo apsorbira iz probavnog trakta u krvotok i veže se za proteine ​​plazme za oko 93%. Istodobnom uporabom s hranom, stopa apsorpcije postaje manja, ali se volumen apsorbirane tvari ne mijenja.

Učinak se pojavljuje za 20-60 minuta nakon jedne doze i traje više od jednog dana. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se unutar 1-1,5 sati nakon primjene.

Metabolizam se događa O-dealkilacijom. Dobiveni metabolit nema farmakološkog djelovanja..

Poluvrijeme iz tijela ovisi o dobi:

  • kod odraslih traje 10 sati;
  • za djecu od 6-12 godina - 6 sati;
  • u dobi od 2-6 godina - 5 sati;
  • u djece od šest mjeseci do 2 godine - 3,1 sat.

2/3 uzete doze izlučuje se u nepromijenjenom obliku putem bubrega. Jetra također igra značajnu ulogu u eliminaciji lijeka. Stoga se kod kroničnih bolesti jetre vrijeme poluživota povećava jedan i pol puta, a kod prosječnog stupnja zatajenja bubrega - 3 puta.

Indikacije za uporabu

Lijek se može propisati u sljedećim uvjetima:

  • sezonski ili višegodišnji alergijski rinitis sa svrbežom, začepljenjem nosa i kihanjem;
  • alergijski konjunktivitis s lakrimacijom i crvenilom konjunktive;
  • peludna groznica;
  • alergijske kožne reakcije poput urtikarije ili dermatitisa.

Kontraindikacije

Kontraindikacije za uporabu Zirteka:

  • pretjerana osjetljivost na bilo koji sastojak lijeka, individualna netolerancija;
  • ozbiljno zatajenje bubrega;
  • razdoblja trudnoće i dojenja;
  • djeca mlađa od šest mjeseci.

Lijek se propisuje s oprezom u takvim uvjetima:

  • kronično zatajenje bubrega umjerenog stupnja;
  • poodmakla dob;
  • epilepsija, povećana konvulzivna spremnost;
  • prisutnost čimbenika koji predisponiraju zadržavanje mokraće.

Dodatne kontraindikacije za Zyrtec tablete:

  • netolerancija na galaktozu;
  • sindrom malapsorpcije, posebno glukoza-galaktoza;
  • dob mlađa od 6 godina.

Nuspojave

Nuspojave lijeka Zyrtek mogu se podijeliti na one česte (najmanje 1 od 10 ljudi koji uzimaju lijek), često (1 od 10-100), rijetko (1 od 100-1000), rijetko (1 od 1000- 10 000), vrlo rijetko (manje od jednog na 10 000).

Sljedeće se nuspojave često opažaju:

Sljedeći neželjeni učinci se rijetko javljaju:

  • parestezija;
  • mentalna uznemirenost;
  • proljev;
  • bolovi u trbuhu;
  • osip na koži, svrbež;
  • astenija.

Rijetki neželjeni učinci:

  • periferni edem;
  • osip;
  • povećani pokazatelji funkcionalnih testova jetre (aktivnost transaminaza, alkalna fosfataza, koncentracija bilirubina);
  • debljanje;
  • tahikardija;
  • zbunjenost, halucinacije;
  • agresija;
  • depresija;
  • poremećaji spavanja;
  • konvulzije;
  • reakcije preosjetljivosti.

Vrlo rijetko postoje takve posljedice liječenja Zirtekom:

  • Anafilaktički šok;
  • poremećaji okusa;
  • tremor;
  • nesvjestica;
  • diskinezija;
  • distonija;
  • oštećenje vida: zamućenost, nistagmus, poremećaji smještaja;
  • disurija, enureza;
  • trombocitopenija;
  • angioedem.

Takve se reakcije također mogu primijetiti (nema podataka o tome koliko često se javljaju):

  • povećan apetit;
  • zadržavanje mokraće;
  • vrtoglavica;
  • samoubilačke ideje;
  • oštećenje pamćenja, čak i prije amnezije.

Upute za primjenu Zirteka (način i doziranje)

Doziranje ovisi o dobi pacijenta. U obzir se uzima i stanje tijela, na primjer, prisutnost i stupanj zatajenja bubrega.

U većini slučajeva dnevna doza uzima se jednim potezom. Način primjene - unutra (za oba oblika).

Koliko dana uzimati lijek, odlučuje ljekar, uzimajući u obzir dijagnozu i težinu alergijske reakcije.

Zyrtek kapi, upute za uporabu

Doziranje lijeka u kapima, ovisno o dobi:

  • odraslima i djeci starijoj od 6 godina propisuje se 10 kapi lijeka kao početna doza, a zatim se, ako je potrebno, poveća na 20 kapi;
  • djeci mlađoj od 6 godina, ali starijoj od 2 godine, prikazano je uzimanje 5 kapi dva puta dnevno ili 10 kapi odjednom;
  • u dobi od jedne do dvije godine uzimajte 5 kapi 1-2 puta dnevno;
  • kapi za djecu od šest mjeseci do godinu dana propisane su u dozi od 5 kapi;
  • za pacijente s oštećenjem jetre, doziranje se odabire uzimajući u obzir klirens kreatinina. Ako se radi o djetetu, težina se također uzima u obzir prilikom podešavanja doze..

Zyrtec tablete, upute za uporabu

Doziranje tableta izračunava se na sličan način:

  • odrasli i djeca od 6 godina - s pola tablete (početna doza), moguće je povećati dozu na tabletu dnevno;
  • mlađi od 6 godina, lijek u obliku tableta nije propisan.

Upute za uporabu Zirteka za djecu

Bilješka uz lijek koji je pružio proizvođač pokazuje da se samo Zyrtec u kapima koristi za liječenje pedijatrijskih bolesnika. U ovom slučaju kapi se doziraju djeci, ovisno o dobi.

Doziranje za djecu:

  • 5 kapi, u dobi od 6 mjeseci do godinu dana;
  • 5 kapi 1-2 puta - od 1 do 2 godine;
  • 10 kapi dnevno odjednom ili podijeljeno u dvije doze - od 2 do 6 godina;
  • starijoj djeci propisana je ista doza kao i odraslima.

Način uzimanja kapi za djecu malo se razlikuje od načina na koji se koristi za odrasle. Djeca mogu uzimati kapi kao sirup (iznutra, malo razrjeđujući vodom), ali do godinu dana Zyrtec se može propisati kao kapi za nos. U ovom slučaju ukapavaju se kap po kap u svaku nosnicu, nakon što su ih očistili..

Liječenje se nastavlja sve dok simptomi alergije ne prestanu..

Predozirati

Predoziranje se događa s jednom dozom lijeka u dozi koja nekoliko puta prelazi dnevnu dozu.

Simptomi tipični za uzimanje oko 50 mg lijeka (5 tableta ili 100 kapi):

Ako je uzeta doza koja prelazi uobičajenu dozu, potrebno je odmah isprati želudac ili izazvati povraćanje. Možete dati i aktivni ugljen. Ne postoji specifični antidot, pa je moguće samo simptomatsko liječenje. Hemodijaliza u slučaju predoziranja nije učinkovita.

Interakcija

Interakcija Zyrteka s drugim lijekovima:

  • s tiofilinom - ukupni klirens cetirizina smanjuje se za 16%;
  • s ritonavirom - AUC cetirizina se povećava za 40%, a Ritanovir smanjuje za 11%;
  • sa Zopiklonom, Bupreporfin - međusobno pojačavaju međusobno djelovanje, što se očituje u ugnjetavanju središnjeg živčanog sustava;
  • s Diazepamom - međusobno pojačavaju učinak na živčani sustav, uslijed čega se njegovo funkcioniranje pogoršava, brzina reakcije se smanjuje.

Uvjeti prodaje

Uvjeti skladištenja

Čuvati na hladnom mjestu, izvan dohvata djece.

Rok trajanja

posebne upute

Posebnu pažnju treba posvetiti propisivanju lijeka osobama s faktorima predispozicijskim za zadržavanje mokraće (ozljeda kralježnice, hiperplazija prostate), jer cetirizin povećava vjerojatnost ove komplikacije.

Tijekom liječenja savjetuje se izbjegavanje vožnje i aktivnosti koje zahtijevaju visoku koncentraciju pozornosti i veliku brzinu reakcije.

Ne biste trebali prepisivati ​​lijek djeci mlađoj od jedne godine koja su u skupini s visokim rizikom od razvoja sindroma iznenadne smrti (sa sindromom apneje u snu, pušenju majke ili dadilje, prerano rođenoj djeci itd.).

Za djecu

Zyrtec za djecu koristi se vrlo široko. Recenzije o Zyrteku u kapima za djecu pokazuju da će, ako se koristi prema uputama uputama, učinak biti velik, a rizik od neželjenih posljedica minimalan..

Novorođenčad

Kontraindicirano je propisivanje lijeka za dojenčad mlađu od 6 mjeseci.

Uz alkohol

Neželjeno je kombinirati alkohol i Zyrtec, jer alkohol povećava rizik od depresije središnjeg živčanog sustava.

Zyrtec tijekom trudnoće i dojenja

Studije o učincima lijekova tijekom trudnoće provedene su samo na životinjama. Nisu pronađeni učinci na razvoj fetusa ili trudnoću. No zbog nedostatka sigurnosnih podataka za ljudski fetus, trudnicama se ne propisuju lijekovi..

Cetirizin, aktivni sastojak, izlučuje se u majčino mlijeko kada žena uzima lijek tijekom dojenja. Stoga, ako liječnik propisuje ovaj lijek, trebao bi upozoriti na potrebu prestanka hranjenja za vrijeme liječenja..

Zyrtec kapi

Sadržaj članka:

Zyrtec kapi su antihistaminici druge generacije. Kemijski sastav ulazi u tijelo i djeluje antianginalno. Dakle, pruža potpunu blokadu histaminskih receptora. Ovaj lijek ima antialergijsko svojstvo, pomažući ljudskom tijelu da preživi razvoj negativnih reakcija. Lijek se dobro distribuira u farmakologiji i ima izvrsne kritike potrošača.

Višestruke kliničke studije potvrđuju učinkovitost i sigurnost proizvoda. Stoga ga mogu uzimati i dojenčad koja su navršila 6 mjeseci. Jedinstveni lijek propisan je za rinitis, akutne alergijske reakcije, curenje iz nosa, konjunktivitis. Zyrtec je dostupan u obliku prozirnih kapi. U njemu se osjeća blagi opori miris zbog sadržaja octene kiseline u sastavu, okus je gotovo neutralan. Lijek se mora uzimati sustavno slijedeći upute za uporabu..

Sastav

Glavni aktivni sastojak pripravka je cetirizin dihidroklorid u udjelu od 10 mg / ml. Tvar je odgovorna za smanjenje simptoma uzrokovanih alergenima.

Osim toga, sastav sadrži pomoćne komponente:

  • Baza - destilirana voda (1 ml);
  • Ledena octena kiselina (0,53 mg.);
  • Metilparahidroksibenzoat (1,35 mg.);
  • Propilen glikol (350 mg) itd..

Prednosti sastava kapi Zyrtec su u tome što ne sadrže škrob, a također ne uzrokuju ovisnost tijekom dulje terapije.

farmakološki učinak

Lijek organizira kompetitivnu blokadu H1 receptora. Nalaze se u staničnim membranama unutarnjih organa, središnjem živčanom sustavu i PNS-u, kao i u vaskularnom endotelu. Te su strukture receptora odgovorne za upalne procese u izravnom kontaktu s alergenom. Tijekom metaboličkog procesa hidroksizina nastaje glavni metabolit, cetirizin. Glavni je aktivni sastojak i blokira periferne H1 receptore, bez širenja učinka na druge živčane završetke.

Cetirizin je također inhibitor. Suzbija i zaustavlja alergijske reakcije u tijelu. Stoga, čak i uz odgođeno liječenje, u kasnijim fazama upale, lijek se dobro nosi s bolešću i djeluje antialergijski. Učestali kašalj može biti potaknut ulaskom eozinofila u bronhoalveolarnu tekućinu. Sredstvo pomaže u sprječavanju prekomjerne pojave eozinofila dramatičnim inhibiranjem njihovog sljedećeg dotoka iz respiratornog trakta. Također, u slučaju upale, farmakološko sredstvo smanjuje propusnost kapilara. Pomaže u smanjenju stvaranja tekućine u nosnoj šupljini koja se javlja kod alergijskog rinitisa.

Zyrtec uklanja oticanje tkiva, a također ima antispazmodična svojstva. Smanjuje grčeve glatkih mišića unutarnjih organa. Kada se pojave vanjski znakovi alergijske reakcije, pomoću lijeka možete se riješiti ljuštenja i smanjiti svrbež kože. Lijek ne uzrokuje sedativni učinak kada se koristi u terapijskim dozama, a također gotovo nema antikolinergički učinak.

Indikacije za uporabu

Imajući antialergijska svojstva, Zyrtec se bori protiv sljedećih simptoma alergije:

  • curenje iz nosa;
  • lakrimacija;
  • kihanje;
  • svrbež;
  • oteklina;
  • iritacija kože.

Mnogo je bolesti koje provociraju pojavu ovih simptoma..

Indikacije za uporabu Zyrtec kapi postoje u slučaju napredovanja bolesti kao što su:

  • Bronhijalna astma;
  • alergijski rinitis (sezonske alergije);
  • Quinckeov edem;
  • curenje iz nosa i upala nosne sluznice koja je posljedica kontakta s biljnim, mikrobnim ili životinjskim alergenima;
  • idiopatska urtikarija;
  • svrbež kože u pozadini različitih bolesti;
  • pollinoza ili peludna groznica;
  • atopijski dermatitis;
  • konjunktivitis na pozadini alergijskih reakcija u tijelu;
  • kronična urtikarija;
  • dermatoze;
  • alergija na lijekove.

Kontraindikacije

Ovaj se odjeljak može podijeliti u dva odjeljka. Prva se odnosi na uzimanje lijeka od strane odraslih, a druga izravno na djecu..

Ne preporučuje se uzimanje Zyrteca za odrasle u sljedećim situacijama:

  • tijekom dojenja;
  • terminalna i srednja faza bubrežnog zatajenja;
  • žene na položaju;
  • starije osobe (zbog potencijalnog smanjenja bubrežne glomerularne filtracije);
  • individualna netolerancija na komponentu lijeka;
  • preosjetljivost na hidroksizin;
  • kronična bolest jetre;
  • zatajenje jetre.
U djetinjstvu su kontraindikacije za uporabu Zyrtec kapi:

  • periodična pojava napadaja;
  • ozbiljna faza bubrežne disfunkcije, kada je brzina protoka krvi u bubrezima manja od 10 ml u minuti;
  • netolerancija na sastav lijeka;
  • epilepsija;
  • bolesti povezane sa zadržavanjem mokraće;
  • bubrežna disfunkcija kada je brzina protoka krvi u bubrezima veća od 10 ml u minuti.

Zyrtec kapi za djecu

Ovaj se lijek ne preporučuje djeci mlađoj od 6 mjeseci jer može izazvati nuspojave. Proizvod nema podataka o klinički dokazanoj sigurnosti i učinkovitosti kapi kod dojenčadi. Stoga se bolje pridržavati navedene dobi..

Također je vrijedno obratiti pažnju na važne nijanse. Ako je majka djeteta prije njegovog rođenja vodila nezdrav način života, zlostavljala loše navike ili uzimala ljekovite sastojke opasne za živčani sustav, tada se Zyrtec kapi moraju uzimati s velikom pažnjom.

Doza lijeka za dojenče je 5 kapi odjednom. Doziranje se mijenja tek 6 godina, a nakon toga se povećava na 10 kapi, što je oko 5 mg djelatne tvari. Lijek treba uzimati jednom dnevno. Također, dozu prilagođavaju liječnici s bubrežnim zatajenjem djeteta. Za to su pokazatelji brzine glomerularne filtracije, kao i težine.

Ako se iz nekog razloga dogodi predoziranje, dijete bi trebalo isprati želudac s puno vode, a također mu dati aktivni ugljen. Za daljnje suportivno liječenje morate posjetiti stručnjaka.

Predoziranje može karakterizirati:

  • vrtoglavica;
  • povraćanje;
  • labava stolica ili grčevi u želucu;
  • sedativni simptomi;
  • odgođeno mokrenje;
  • drhtanje gornjih i donjih udova.

Proizvod ne sadrži umjetne boje. To Zyrtec kapi čini sigurnijima za djecu..

Upute za korištenje

Upute za uporabu Zyrtec kapi su kako slijedi. Ne treba ih razrijediti vodom, ali ako situacija to zahtijeva, to nije zabranjeno. To se odnosi na dječji prijem, kada je dijete zbunjeno mirisom octene kiseline. Kad ga upotrebljavate, trebali biste odmah izračunati volumen miješane tvari koju dijete može progutati. Glavna stvar koju trebate zapamtiti je da ih nakon kombiniranja vode i lijeka morate odmah upotrijebiti. Inače, tijekom dugotrajnog skladištenja razrijeđenog proizvoda izgubit će svoj ljekoviti učinak..

Zyrtec se može jesti jedan sat prije jela, a također i jedan sat nakon jela. Činjenica je da se aktivna tvar, cetirizin, natašte lakše apsorbira u zidove tkiva. Istodobni unos hrane i lijekova učinit će ga usporenim i neučinkovitim. Također je dopušteno miješati Zyrtec kapi s adaptiranim mlijekom za hranjenje ili majčino mlijeko, za liječenje novorođenčadi. U tom slučaju lijek treba uzimati prije hranjenja..

Trajanje liječenja treba odrediti stručnjak koji dolazi, budući da je potpuno individualno. Sve ovisi o trajanju manifestacije alergije, njenim simptomima, kao i o odgovoru tijela na terapiju. Prosječni tečaj - uzimanje sredstava od 6 do 10 dana, dugoročno - od 3 tjedna do 28 dana. Potonji se često propisuje za sezonske alergije u razmacima od 20 dana..

Doziranje Zyrtec kapi za djecu:

  • u dobi od 6 do 12 mjeseci, lijek se uzima u 5 kapi, 1 put dnevno;
  • u dobi od 1 do 6 godina, lijek se uzima 5 kapi, 2 puta dnevno;
  • u dobi od 6 do 12 godina, lijek se uzima 10 kapi, 2 puta dnevno;
  • u starijoj dobi, lijek se uzima 20 kapi, 1 puta dnevno.
Tijekom liječenja morate uzeti u obzir:

  • djeca s blagim stupnjem zatajenja bubrega mogu uzimati lijek bez posebnih uputa, u standardnom načinu;
  • proizvod možete čuvati na sobnoj temperaturi, ali na tamnom mjestu;
  • prilikom provođenja analiza na alergije preporučuje se prestanak uzimanja sredstva 3 dana prije uzoraka;
  • zabranjeno je istovremeno uzimanje alkoholnih proizvoda s kapljicama Zyrtec, kao i lijekova koji smanjuju rad središnjeg živčanog sustava.

Prije uporabe potrebno je testirati nepodnošljivost proizvoda.

Analozi

Analozima kapi Zyrtec pribjegava se u slučaju individualne netolerancije na komponente lijeka.

Zodak je dostojna alternativa. Dostupan je u obliku tableta i također u obliku kapi. Koristi se za oralnu primjenu. 1 ml čini 10 mg cetirizina. Proizvod pomaže ublažiti simptome alergijske reakcije i olakšati joj tijek.

"Cetirizin" - propisan je za pogoršane sezonske alergije, kao i reakcije uzrokovane životinjama, biljnim i mikrobnim alergenima. Uz Quinckeov edem, konjunktivitis i kroničnu urtikariju.

"Cetrin" je antihistaminik koji se službeno deklarira kao lijek protiv simptoma alergije. Slično Zyrteku, ovdje je aktivni sastojak i cetirizin dihidroklorid. Lijek sadrži laktozu i kukuruzni škrob. Za djecu u dobi od 3 godine i više, "Tsetrin" se propisuje u sirupu.

"Suprastin" - dostupan u obliku tableta i otopine za injekcije. Lijek ima antialergijski učinak, pomaže u sprečavanju pojave simptoma alergije. Razvijeno na osnovi aktivne tvari - kloropiramina. Ne preporučuje se za uporabu djeci mlađoj od 3 godine, ženama u položaju. Koristi se ne samo za alergijske simptome, već i za ugrize insekata.

Prosječna cijena antihistaminika Zyrtec varira od 120 do 300 rubalja. Veličina bočice namijenjena je 10 ml lijeka.

Recenzije

Mnogi pacijenti ostavljaju pozitivne kritike o kapljicama Zyrtec i ukazuju da je lijek stvarno učinkovit i pristupačan lijek..

Tatyana, 28 godina, Moskva: "U kasno doba na dači ima mnogo malih letećih insekata, posebno komaraca. Često se opuštamo s obitelji oko vatre, kuhamo roštilj u dvorištu. Nakon redovnih okupljanja, otišli smo do kuće, a što je sa mnom Iznenadio sam se nakon što sam na sebi pronašao crvene mrlje! Ali ovo nije kraj !! Sve se nastavilo s nadraženošću kože, svrbežom. Naravno, odmah sam se snašao i shvatio da se počela pojavljivati ​​alergijska reakcija. Sutradan smo otišli u ljekarnu, gdje smo dobili savjete Lijek "Zyrtec". Još uvijek nisam znao koliko su čudesna njegova svojstva. Neko vrijeme nakon uzimanja kapi, gotovo svi znakovi alergije trenutno su nestali. Drago mi je što sam naišao na ovaj lijek! ".

Snezhana, 34 godine, Serpukhov: "Proljeće mi je najmanje omiljeno doba godine. Kad sve počne cvjetati i mirisati, moje se stanje u međuvremenu pogoršava. Prvi znakovi su, naravno, curenje iz nosa i stalno kihanje. Nadalje, situacija je kod mene uvijek pogoršana. počinje se pojavljivati ​​lakrimacija, zajedno s začepljenjem nosa. Na fotografijama me uvijek stvore užasno zbog natečenog lica! Činilo bi se kako živjeti dalje? Ali u međuvremenu mi je prijateljica, zabrinuta zbog sličnog problema, savjetovala kapi Zyrtec. Kad sam popio cijeli tečaj, stanje mi se znatno popravilo! Počeo sam slobodno disati i uživati ​​u životu! ".

Mihail, 25 godina, Soči: "Nakon što sam imao akutnu respiratornu virusnu infekciju, otišao sam liječniku koji mi je propisao puno lijekova. Vremenom se stanje samo pogoršavalo. Nos nikad ne diše, sluznica nosa i grla otekla je, što mi je otežalo disanje. Ponovno sam se obratio stručnjaku, dobio sam savjet za kupnju kapi Zyrtec. Čudno, ali nakon nekoliko dana osjećao sam se puno bolje. ".


Prethodni Članak

Liječenje dijateze u djece

Sljedeći Članak

Zašto se kapci peru i svrbe??

Publikacije O Uzrocima Alergije