Difenhidramin - upute za uporabu

UPUTA
o medicinskoj primjeni lijeka

Matični broj:

Trgovački naziv: Difenhidramin

Međunarodno vlasničko ime:

Kemijski naziv: N, N-dimetil-2- (difenilmetoksi) etilamin hidroklorid

Oblik doziranja:

Sastav.
Djelatna tvar: difenhidramin (difenhidramin) - 0,05 g.
Pomoćne supstance: mliječni šećer (laktoza), talk, krumpirov škrob, kalcijev stearat.

Opis: bijele ravno-cilindrične tablete sa zakošenim dijelom.

Farmakoterapijska skupina:

ATX kôd [R06AA02]

farmakološki učinak
Prva generacija blokatora H1-histaminskih receptora. Blokira histaminske receptore H1 i uklanja učinke histamina posredovanih kroz ovu vrstu receptora. Učinak na središnji živčani sustav posljedica je blokade H3-histaminski receptori u mozgu i inhibicija središnjih holinergičkih struktura. Ima izraženu antihistaminsku aktivnost, smanjuje ili sprječava grčeve glatkih mišića izazvane histaminom, povećanu propusnost kapilara, edeme tkiva, svrbež i hiperemiju. Uzrokuje lokalnu anesteziju (kada se uzima oralno, dolazi do kratkotrajnog utrnuća sluznice usne šupljine), blokira holinergijske receptore ganglija (snižava krvni tlak) i središnjeg živčanog sustava, djeluje sedativno, hipnotički, antiparkinsonski i antiemetički. Antagonizam s histaminom očituje se u većoj mjeri u odnosu na lokalne vaskularne reakcije u upalama i alergijama nego na sistemske, tj. snižavanje krvnog tlaka. U ljudi s lokalnim oštećenjem mozga i epilepsijom aktivira (čak i u malim dozama) epileptička pražnjenja na elektroencefalogramu i može izazvati epileptični napadaj. Sedativni i hipnotički učinci su izraženiji kod ponovljenih doza.
Početak djelovanja opaža se 15-60 minuta nakon uzimanja, trajanje -12 sati.

Farmakokinetika.
Brzo se apsorbira u gastrointestinalnom traktu. Bioraspoloživost je 50%. TSmah - 2040 min (najviša koncentracija određuje se u plućima, slezeni, bubrezima, jetri, mozgu i mišićima). Veza s proteinima plazme je 98-99%. Prodire kroz krvno-moždanu barijeru. Metabolizira se uglavnom u jetri, dijelom u plućima i bubrezima. Izlučuje se iz tkiva nakon 6 sati, poluvrijeme je 4-10 sati, a tijekom dana bubrezi ga u potpunosti izlučuju u obliku metabolita konjugiranih s glukuronskom kiselinom. Značajne količine izlučuju se u mlijeko i mogu izazvati sedaciju u dojenčadi (može postojati paradoksalna reakcija koju karakterizira pretjerana podražljivost).

Indikacije za uporabu
Alergijski konjunktivitis, alergijski rinitis, kronična urtikarija, svrab dermatoze, dermatografizam, serumska bolest, u složenoj terapiji anafilaktičkih reakcija, Quinckeov edem i druga alergijska stanja.
Nesanica, horea, Meniereov sindrom, bolest kretanja i zračna bolest, kao antiemetik.

Kontraindikacije
Preosjetljivost, glaukom zatvorenog kuta, hiperplazija prostate, stenozirajući peptični čir na želucu i dvanaesniku, stenoza vrata mokraćnog mjehura, bronhijalna astma, epilepsija.
Djeca mlađa od 7 godina (za ovaj oblik doziranja).

S pažnjom - trudnoća, dojenje.

Način primjene i doziranje
Unutra. Odrasli i djeca starija od 14 godina, 25-50 mg (1 / 2-1 tableta) 1-3 puta dnevno. Najveća pojedinačna doza je 100 mg, dnevna 250 mg. Kod nesanice - 50 mg 20-30 minuta prije spavanja. Za bolesti kretanja - 25-50 mg svakih 4-6 sati ako je potrebno.
Djeca od 7 do 14 godina 12,5 - 25 mg (1 / 4-1 / 2 tablete) 1-3 puta dnevno.

Nuspojava
Pospanost, suhoća usta, utrnulost usne sluznice, vrtoglavica, drhtanje, mučnina, glavobolja, opća slabost, smanjena brzina psihomotorne reakcije, fotosenzibilnost, pareza smještaja, poremećena koordinacija pokreta. U djece je moguć paradoksalni razvoj nesanice, razdražljivosti i euforije.

Predozirati
Simptomi: depresija središnjeg živčanog sustava, razvoj uzbuđenja (osobito kod djece) ili depresije, proširene zjenice, suha usta, pareza gastrointestinalnog trakta itd..
Liječenje: nema posebnog protuotrova. Ispiranje želuca. Ako je potrebno, simptomatsko liječenje: lijekovi koji povećavaju krvni tlak, kisik, intravenska primjena tekućina koje zamjenjuju plazmu.
Epinefrin i analeptici se ne smiju koristiti.

Interakcija s drugim lijekovima
Pojačava učinak etanola i lijekova koji deprimiraju središnji živčani sustav.
Inhibitori monoaminooksidaze pojačavaju antikolinergičko djelovanje difenhidramina.
Antagonistička interakcija primjećuje se kada se daje zajedno s psihostimulansima.
Smanjuje učinkovitost apomorfina kao emetika u liječenju trovanja.
Pojačava antikolinergijske učinke lijekova s ​​antikolinergičkim djelovanjem.

posebne upute
Potreban je oprez kod pacijenata koji se bave potencijalno opasnim aktivnostima koje zahtijevaju povećanu pažnju i brze mentalne reakcije. Tijekom liječenja difenhidraminom treba izbjegavati izlaganje suncu i etanol.
Potrebno je obavijestiti liječnika o primjeni ovog lijeka: antiemetički učinak može zakomplicirati dijagnozu upala slijepog crijeva i prepoznavanje simptoma predoziranja drugim lijekovima.
U djece od 1 do 7 godina preporučuje se upotreba tableta od 30 mg (od 1 godine do 3 godine, dnevna doza od 10-30 mg, podijeljena u 2-3 doze, od 4 do 6 godina, dnevna doza od 20 - 45 mg, podijeljena u 2 -3 recepcija).
U djece od 7 mjeseci do 12 mjeseci lijek se može koristiti u obliku praška pripremljenog u odjelima za proizvodnju na recept u ljekarnama po 3-5 mg 2-3 puta dnevno.

Obrazac za puštanje
Tablete 50 mg.
Na 10 tableta u blister pakiranju ili u blister pakiranju. 2, 3 ili 5 blister paketa s uputama za uporabu stavljaju se u kartonsku kutiju.

Rok trajanja
5 godina. Nemojte koristiti lijek nakon isteka roka valjanosti.

Uvjeti skladištenja
Popis B. Na suhom i tamnom mjestu i izvan dohvata djece.

Uvjeti odmora
Na recept.

Proizvodna tvrtka / organizacija koja prihvaća potraživanja:
Dalhifarm OJSC,
680001, Khabarovsk, st. Taškent, 22.

Dimedrol tablete

Djelatna tvar:

Sadržaj

  • Sastav i oblik izdanja
  • farmakološki učinak
  • Indikacije lijeka Difenhidramin tablete
  • Kontraindikacije
  • Nuspojave
  • Način primjene i doziranje
  • Uvjeti skladištenja lijeka Difenhidramin tablete
  • Rok trajanja lijeka Difenhidramin tablete

Farmakološka skupina

  • H1-antihistaminici

Sastav i oblik izdanja

1 ml otopine za injekciju sadrži 10 mg difenhidramina; u ampulama od 1 ml, u kartonskoj kutiji 10 kom.

1 tableta - 30, 50 ili 100 mg; u konturiranom pakiranju bez ćelija 10 kom.

1 tableta za djecu - 20 mg; u konturiranom pakiranju bez ćelija 6 kom.

farmakološki učinak

Blokira histamin H1-receptora, ima slabo blokiranje ganglija i lokalna anestetička svojstva.

Indikacije lijeka Difenhidramin tablete

Alergijske bolesti, alergijske dermatoze, peptični čir na želucu i dvanaesniku, nesanica, povraćanje trudnica, Meniereov sindrom, bolest kretanja, zračenje, parkinsonizam.

Kontraindikacije

Nuspojave

Pospanost, vrtoglavica, smanjena brzina reakcije, glavobolja, slabost, suhoća usta, utrnulost sluznice, mučnina.

Način primjene i doziranje

U / m - 1–5 ml 1% otopine. Unutra, odrasli - 25-50 mg 1-3 puta dnevno.

Djeca - 10-30 mg 1-3 puta dnevno. Tečaj - 10-15 dana.

Uvjeti skladištenja lijeka Difenhidramin tablete

Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja lijeka Difenhidramin tablete

Ne upotrebljavati nakon isteka roka valjanosti otisnutog na pakiranju.

Ostavite svoj komentar

Trenutni indeks potražnje informacija, ‰

  • Difenhidramin Avexim
  • Difenhidramin
  • Difenhidramin-UBF

Potvrde o registraciji tableta Difenhidramin

  • 70/421/39

Službena stranica tvrtke RLS ®. Početna Enciklopedija lijekova i farmaceutskog asortimana robe ruskog Interneta. Katalog lijekova Rlsnet.ru korisnicima pruža pristup uputama, cijenama i opisima lijekova, dodataka prehrani, medicinskih proizvoda, medicinskih proizvoda i druge robe. Farmakološki priručnik sadrži informacije o sastavu i obliku oslobađanja, farmakološkom djelovanju, indikacijama za uporabu, kontraindikacijama, nuspojavama, interakcijama lijekova, načinu primjene lijekova, farmaceutskim tvrtkama. Priručnik o lijekovima sadrži cijene lijekova i farmaceutskih proizvoda u Moskvi i drugim gradovima Rusije.

Zabranjeno je prenošenje, kopiranje, distribucija podataka bez dozvole LLC "RLS-Patent".
Kada se citira informativni materijal objavljen na stranicama web mjesta www.rlsnet.ru, potrebna je veza do izvora informacija.

Još mnogo zanimljivih stvari

© REGISTAR LIJEKOVA RUSIJE ® RLS ®, 2000-2020.

Sva prava pridržana.

Komercijalna uporaba materijala nije dopuštena.

Informacije namijenjene zdravstvenim radnicima.

DIMEDROL

  • Indikacije za uporabu
  • Način primjene
  • Nuspojave
  • Kontraindikacije
  • Interakcija s drugim lijekovima
  • Predozirati
  • Uvjeti skladištenja
  • Obrazac za puštanje
  • Sastav
  • Dodatno
  • Sinonimi

Lijek Difenhidramin smanjuje ili sprječava grčeve glatkih mišića izazvane histaminom, povećanu propusnost kapilara, edem tkiva, svrbež i hiperemiju. Antagonizam s histaminom očituje se u većoj mjeri u odnosu na lokalne vaskularne reakcije kod upala i alergija u usporedbi sa sustavnim, t.j. snižavanje krvnog tlaka. Uzrokuje lokalnu anesteziju (kada se uzima oralno, kratkotrajno se osjeća utrnulost usne sluznice), djeluje spazmolitički, blokira holinergičke receptore autonomnih ganglija (snižava krvni tlak). Blokira H3 - histaminske receptore u mozgu i inhibira središnje holinergične strukture. Ima sedativni, hipnotički i antiemetički učinak. Učinkovitiji je kod bronhospazma koji uzrokuju oslobađači histamina (tubokurarin, morfij, sombrevin), u manjoj mjeri kod alergijskog bronhospazma. Kod bronhijalne astme neaktivan je i koristi se u kombinaciji s teofilinom, efedrinom i drugim bronhodilatatorima.
Kada se uzima oralno, brzo se i dobro apsorbira. Za proteine ​​plazme veže se za 98-99%. Maksimalna koncentracija (Cmax) u plazmi postiže se unutar 1-4 sata nakon uzimanja. Većina uzetog difenhidramina metabolizira se u jetri. Poluvrijeme (T1 / 2) je 1-4 sata. Široko je raspoređeno u tijelu, prolazi kroz krvno-moždanu barijeru i posteljicu. Izlučuje se u mlijeko i kod dojenčadi može uzrokovati sedaciju. Danju se u potpunosti izlučuje iz tijela, uglavnom u obliku benzhidrola konjugiranog s glukuronskom kiselinom, i samo u maloj količini - nepromijenjen. Maksimalni učinak razvija se unutar 1 sata nakon oralne primjene, trajanje djelovanja je od 4 do 6 sati.

Indikacije za uporabu

Lijek Dimedrol propisuje se za sljedeće bolesti: urtikariju, peludnu groznicu, vazomotorni rinitis, svrbež dermatoze, akutni iridociklitis, alergijski konjunktivitis, angioedem, kapilarnu toksikozu, serumsku bolest, alergijske komplikacije tijekom transfuzije krvi i nadomjesci krvi; složena terapija anafilaktičkog šoka, zračenja, bronhijalne astme, čira na želucu i hiperacidnog gastritisa; prehlade, poremećaji spavanja, sedacija, opsežne ozljede kože i mekih tkiva (opekline, ozljede zgnječenja); parkinsonizam, horea, bolest kretanja i zračna bolest, povraćanje, Meniereov sindrom; provođenje lokalne anestezije kod bolesnika s anamnezom alergijskih reakcija na lokalne anestetičke lijekove.

Način primjene

Difenhidramin se koristi oralno. Odrasli, 30-50 mg 1-3 puta dnevno. Tijek liječenja je 10-15 dana. Veće doze za odrasle: jednokratno - 100 mg, dnevno - 250 mg. Kod nesanice - 50 mg 20-30 minuta prije spavanja. Za liječenje idiopatskog i post-encefalitičnog parkinsonizma - prvo 25 mg 3 puta dnevno, nakon čega slijedi postupno povećanje doze, po potrebi, do 50 mg 4 puta dnevno. Za bolesti kretanja - 25-50 mg svakih 4-6 sati ako je potrebno. Djeca 2-6 godina - 12,5-25 mg, 6-12 godina - 25-50 mg svakih 6-8 sati (ne više od 75 mg / dan za djecu od 2-6 godina i ne više od 150 mg / dan za djecu 6 -12 godina). W / m, 50-250 mg; najviša pojedinačna doza je 50 mg, dnevna doza je 150 mg. Intravenski kapanje - 20-50 mg (u 75-100 ml 0,9% otopine NaCl). Rektalno. Supozitoriji se daju 1-2 puta dnevno nakon klizme za pročišćavanje ili spontanog pražnjenja crijeva. Djeca mlađa od 3 godine - 5 mg, 3-4 godine - 10 mg; 5-7 godina - 15 mg, 8-14 godina - 20 mg. U oftalmologiji: ukapa se u konjunktivnu vrećicu, 1-2 kapi 0,2-0,5% otopine 2-3-5 puta dnevno. Intranazalno. Za alergijski vazomotor, akutni rinitis, rinosinusopathie, propisuje se u obliku štapića koji sadrže 0,05 g difenhidramina.
Difenhidramin gel koristi se izvana. Nanesite tanki sloj na zahvaćenu kožu nekoliko puta dnevno.

Nuspojave

Iz živčanog sustava i osjetnih organa: opća slabost, umor, sedacija, smanjena pažnja, vrtoglavica, pospanost, glavobolja, poremećena koordinacija pokreta, anksioznost, povećana podražljivost (osobito u djece), razdražljivost, nervoza, nesanica, euforija, zbunjenost, tremor, neuritis, konvulzije, parestezije; oštećenje vida, diplopija, akutni labirintitis, zujanje u ušima. U bolesnika s lokalnim oštećenjem mozga ili epilepsijom aktivira (čak i u malim dozama) konvulzivne iscjetke na EEG-u i može izazvati epileptični napadaj.
Iz kardiovaskularnog sustava i krvi: hipotenzija, lupanje srca, tahikardija, ekstrasistola, agranulocitoza, trombocitopenija, hemolitička anemija.
Iz probavnog trakta: suha usta, kratkotrajna obamrlost usne sluznice, anoreksija, mučnina, epigastrični distres, povraćanje, proljev, zatvor.
Iz genitourinarnog sustava: često i / ili otežano mokrenje, zadržavanje mokraće, rana menstruacija.
Od strane dišnog sustava: suhoća nosa i grla, začepljenost nosa, zgusnuti bronhijalni sekreti, stezanje u prsima i otežano disanje.
Alergijske reakcije: osip, urtikarija, anafilaktički šok.
Ostalo: znojenje, zimica, fotosenzibilnost.

Kontraindikacije

Preosjetljivost, dojenje, djetinjstvo (novorođenče i nedonoščad), glaukom zatvorenog kuta, hipertrofija prostate, stenoziranje čira na želucu i dvanaesniku, piloroduodenalna opstrukcija, stenoza vrata mjehura, trudnoća, bronhijalna astma.

Interakcija s drugim lijekovima

Tablete za spavanje, sedativi, sredstva za smirenje i alkohol povećavaju (međusobno) depresiju središnjeg živčanog sustava. MAO inhibitori pojačavaju i produžuju antikolinergijske učinke.

Predozirati

Simptomi: suha usta, otežano disanje, trajna midrijaza, crvenilo lica, depresija ili uznemirenost (češće u djece) središnjeg živčanog sustava, zbunjenost; u djece - razvoj napadaja i smrti.
Liječenje: izazivanje povraćanja, ispiranje želuca, primjena aktivnog ugljena; simptomatska i suportivna terapija u pozadini pažljivog praćenja disanja i krvnog tlaka.

Uvjeti skladištenja

U dobro zatvorenoj posudi, zaštićenoj od svjetlosti i vlage; tablete i ampule - na tamnom mjestu; svijeće - na suhom, hladnom i tamnom mjestu.

Obrazac za puštanje

Postoje takvi oblici oslobađanja difenhidramina:
Puder; tablete od 0,02; 0,03 i 0,05 g; svijeće s difenhidraminom na 0,005; 0,001; 0,015 i 0,02 g; štapići s difenhidraminom po 0,05 g; 1% otopina u ampulama i epruvetama za šprice. Čepići s difenhidraminom namijenjeni su dječjoj praksi. Gel za vanjsku upotrebu, olovke.

Sastav

Bijeli fini kristalni prah gorkog okusa; utrnulost jezika. Higroskopno. Lako se topi u vodi, vrlo lako u alkoholu. Vodene otopine (pH 1% otopine 5,0 - 6,5) steriliziraju se na +100 ° C tijekom 30 minuta.

Dodatno

Oprezno koristiti u bolesnika s hipertireozom, povišenim očnim tlakom, bolestima kardiovaskularnog sustava u starijoj dobi. Tijekom rada ne bi ga trebali koristiti vozači vozila i ljudi čija je profesija povezana s povećanom koncentracijom pažnje. Tijekom razdoblja liječenja trebali biste izbjegavati piti alkoholna pića..

Sinonimi

Difenhidramin hidroklorid, Difenhidramin, Allergan B, Benadryl, Benzhydramine, Alledryl, Allergival, Amidryl, Diabenil, Diphenhydramine, Dimidryl, Restamine.

Difenhidramin

Sastav

Aktivni sastojak je difenhidramin.

1 ml otopine sadrži 10 mg ove djelatne tvari u obliku difenhidramin hidroklorida. Voda za injekcije djeluje kao dodatna tvar.

1 tableta sadrži 50 mg djelatne tvari.

Obrazac za puštanje

Tablete i otopina difenhidramina u / u i u / m za injekcije.

farmakološki učinak

Difenhidramin - što je to?

Difenhidramin je blokator histaminskih H1 receptora. Djeluje sedativno i hipnotički.

Farmakološka skupina: H1-antihistaminici.

Farmakodinamika i farmakokinetika

Glavna aktivna tvar je difenhidramin. Mehanizam djelovanja temelji se na depresivnom učinku lijeka na središnje, holinergične strukture, blokirajući receptore H3-histamina u mozgu. Difenhidramin ublažava napade svrbeža, edem tkiva, hiperemiju, sprečava grčeve glatkog mišićnog tkiva, pozitivno utječe na propusnost kapilara. Uzimanje oralnih oblika uzrokuje kratkotrajni osjećaj utrnulosti u ustima. Lijek ima antiparkinsonsko, hipnotičko, sedativno, antiemetičko djelovanje. Blokiranjem holinergičnih receptora ganglija snižava krvni tlak i može povećati postojeću hipotenziju. U osoba s epilepsijom i lokalnim oštećenjem mozga, čak i male doze difenhidramina mogu izazvati epileptični napadaj, a EEG pokazuje aktivaciju epileptičnih iscjedaka. Lijek je najučinkovitiji kod bronhospazma, izazvanog unosom oslobađača histamina (morfij, tubokurarin). Lijek je najmanje učinkovit za bronhospazam alergijske geneze. Kod ponovljenih doza hipnotički i sedativni učinci su izraženiji. Lijek počinje djelovati sat vremena nakon ulaska u tijelo, učinkovito djelovanje traje do 12 sati.

Indikacije za uporabu difenhidramina

Za što i iz kojih su tableta i otopina propisani?

Lijek se koristi za ublažavanje alergijskih reakcija, sa svrbežom dermatozom, alergijskim dermatitisom, rinosinusitisom, vazomotornim rinitisom, akutnim iridociklitisom, alergijskim konjunktivitisom. Lijek se koristi za nesanicu, horeju, Parkinsonovu bolest, zračenje, zračnu bolest, morsku bolest, Meniereov sindrom, povraćanje kod trudnica. Lijek je propisan kao premedikacija, s velikim oštećenjem mekih tkiva i kože traumatične prirode, sa serumskom bolešću, hemoragičnim vaskulitisom.

Kontraindikacije

Difenhidramin nije propisan za hiperplaziju prostate, glaukom zatvorenog kuta, epilepsiju, stenozu mokraćnog mjehura, stenozirajući peptični čir probavnog sustava. Uz bronhijalnu astmu, dojenje, trudnoću, imenovati s oprezom.

Nuspojave

Uzimanje lijeka može uzrokovati drhtanje, vrtoglavicu, utrnulost u ustima, suha usta, povećanu pospanost, fotosenzibilnost, asteniju, glavobolju, mučninu, parezu akomodacije, smanjenje brzine psihomotorne reakcije, poremećenu koordinaciju pokreta. Primjena lijeka difenhidramin u djece može biti popraćena osjećajem euforije, razdražljivosti, paradoksalne nesanice.

Upute za uporabu difenhidramina (način i doziranje)

Difenhidramin tablete, upute za uporabu

30-50 mg od jednog do tri puta dnevno, trajanje terapije je 10-15 dana.

Kod nesanice propisuje se 50 mg pola sata prije spavanja.

Kod postencefalnog, idiopatskog parkinsonizma, u početku se propisuje 25 mg tri puta dnevno, a zatim se doza postupno povećava na 50 mg 4 puta dnevno.

Kod bolesti kretanja svakih 6 sati trebate uzimati tablete od 25-50 mg.

Upute za uporabu difenhidramina u ampulama

Otopina difenhidramina ubrizgava se intravenozno s 20-50 mg lijeka, prethodno otopljenog u 100 ml 0,9 natrijevog klorida, intramuskularne injekcije ubrizgavaju se jednom 10-50 mg.

Upute za uporabu rektalnih čepića s difenhidraminom

Rektalne supozitorije nakon klistiranja za čišćenje daju se dva puta dnevno.

Primjena kapi s difenhidraminom

U oftalmologiji - kapi se po 2 kapi otopine (0,2-0,5%) 3 puta dnevno u svaku konjunktivnu vrećicu.

U alergologiji - 0,05 g lijeka daje se intranazalno.

Predoziranje difenhidraminom

Uzimanje većih doza uzrokuje depresiju živčanog sustava, parezu probavnog sustava, suha usta, proširene zjenice, depresiju. Specifični antidot nije razvijen, potrebna je intravenska primjena tekućina koje zamjenjuju plazmu, upotreba lijekova koji povećavaju krvni tlak. Neprihvatljivo je koristiti analeptike, epinefrin.

U slučaju ozbiljnog predoziranja mogući su smrt, trauma, srčani napadi, paraliza.

Interakcija

Difenhidramin pojačava učinak lijekova koji depresiraju živčani sustav. U kombinaciji s psihostimulansima bilježi se antagonistički učinak. MAO inhibitori povećavaju antikolinergičko djelovanje lijeka. U liječenju trovanja, opijenosti, lijek smanjuje učinkovitost apomorfina.

Uvjeti prodaje

Na recept ili bez njega? Za kupnju je potreban recept.

Uvjeti skladištenja

Na tamnom mjestu, izvan dohvata djece, na temperaturi koja ne prelazi 30 Celzijevih stupnjeva.

Razdoblje skladištenja

Ne više od 4 godine.

posebne upute

Lijek negativno utječe na izvođenje aktivnosti koje zahtijevaju povećanu koncentraciju pažnje, kontrolu složenih mehanizama i vožnju. Tijekom razdoblja terapije potrebno je izbjegavati upotrebu alkoholnih pića, ograničiti izlaganje suncu i ultraljubičastom zračenju na minimum. Antiemetički učinak lijeka može zavarati liječnika u diferencijalnoj dijagnozi akutnog upala slijepog crijeva, prepoznavanju simptoma predoziranja, opijenosti.

Međunarodni naziv (INN) difenhidramina: difenhidramin.

Farmakopeja sadrži opis pod FS 42-0232-07.

Opisana na Wikipediji pod imenom difenhidramin.

Često je potrebno znati naziv lijeka na latinskom. Na primjer, evo recepta na latinskom:

Rp.: Dimedroli 0,05
D. t. d. N 10 u tabulima.
S.

Difenhidraminovi štapići na latinskom: baculi cum dimedrolum.

Strukturna formula aktivne tvari:

Difenhidramin je lijek?

Zapravo, lijek nije lijek, međutim, u kombinaciji s alkoholnim pićima i u velikim dozama uzrokuje halucinacije, kao i ovisnost čestom upotrebom.

Možete piti difenhidramin u ampulama?

Općenito je moguće, međutim, koncentracija djelatne tvari u ampulama manja je nego u tabletama.

Difenhidramin i alkohol

Kontraindicirano je uzimanje lijeka s alkoholom. Učinak alkohola se povećava, hipnotički se povećava i moguća su ozbiljna oštećenja tijela. Ishod je nemoguće predvidjeti, posebno uz upotrebu velikih doza. Votka s difenhidraminom može postati posljednje piće u životu osobe koja je konzumirala ovu smjesu, smrtonosna doza može biti vrlo mala u kombinaciji s alkoholom.

Tijekom trudnoće

Kontraindicirano u trudnoći i dojenju.

Difenhidramin (tablete, 50 mg, Lugansk kemijsko-farmaceutsko postrojenje PJSC)

Upute

  • ruski
  • қazaқsha

Trgovački naziv

Međunarodno vlasničko ime

Oblik doziranja

Sastav

Jedna tableta sadrži

aktivna tvar - difenhidramin hidroklorid 50 mg;

pomoćne tvari: laktoza monohidrat, krumpirov škrob, stearinska kiselina, bezvodni koloidni silicijev dioksid (aerosil)

Opis

Tablete bijele boje, ravno-cilindrične, s razdjelnikom i skosom

Farmakoterapijska skupina

Sistemski antihistaminici. Aminoalkil eteri. Difenhidramin.

ATX kod R06A A02

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Kada se uzima oralno, brzo se i dobro apsorbira u gastrointestinalnom traktu. Bioraspoloživost je 50%. Vezanje na proteine ​​plazme iznosi 98-99%. Maksimalna koncentracija u krvnoj plazmi postiže se 1-4 sata nakon oralne primjene (najviša koncentracija određuje se u plućima, slezeni, bubrezima, jetri, mozgu, mišićima). Većina primijenjene doze metabolizira se uglavnom u jetri s tvorbom definilmetoksiactene kiseline, a manji dio se nepromijenjeno izlučuje putem bubrega. Dobro se raspoređuje u tijelu, prodire kroz krvno-moždanu barijeru, ulazi u majčino mlijeko, što može uzrokovati sedaciju kod djece tijekom dojenja. Poluvrijeme je 4-10 sati. Danju se u potpunosti izlučuje putem bubrega u obliku metabolita konjugiranih s glukuronskom kiselinom.

Farmakodinamika

Antihistaminik. Blokira H1 - histaminske receptore, uklanjajući učinke histamina: smanjuje ili sprječava grčeve glatkih mišića krvnih žila, crijeva, bronha i bronhiola, povećanu propusnost kapilara, edem tkiva, svrbež i hiperemiju. Antihistaminski učinak difenhidramina izraženiji je u odnosu na lokalne vaskularne reakcije kod upala i alergija od sistemskog (snižavanje krvnog tlaka). Ima lokalni anestetički učinak (oralnim uzimanjem uzrokuje kratkotrajni osjećaj utrnulosti sluznice usne šupljine), djeluje antispazmodično, blokira ganglije i središnju antiholinergičku aktivnost. Ima sedativni učinak, hipnotički učinak (izraženiji kod ponovljene primjene) i umjereno izražen antiemetički učinak. Učinak na središnji živčani sustav posljedica je blokade receptora H3 - histamina u mozgu i inhibicije središnjih holinergičnih struktura. Učinkovitiji je kod bronhospazma koji uzrokuju oslobađači histamina (tubokurarin, morfij, sombrevin), a manje aktivan kod alergijskog bronhospazma. Početak djelovanja zabilježen je 15-60 minuta nakon uzimanja, trajanje - do 12 sati.

Indikacije za uporabu

- liječenje alergijskih reakcija: urtikarija, peludna groznica, angioedem, serumska bolest, kontaktni dermatitis, eksudativni multiformni eritem, ekcem, pruritus, hemoragični vaskulitis (kapilarna toksikoza), vazomotorni rinitis, respiratorna alergija, alergijska konjunktiva

- alergijske komplikacije, kako bi se oslabile nuspojave uzimanja lijekova (antibiotika, enzima), transfuzijom krvi ili tekućinama koje zamjenjuju krv

- horea, morska bolest i zračna bolest, Meniereova bolest

Način primjene i doziranje

Odraslima se propisuje ½ - 1 tableta (25-50 mg difenhidramin hidroklorida) 1-3 puta dnevno. Za prevenciju bolesti kretanja uzmite ½ - 1 tabletu 30-60 minuta prije putovanja.

Maksimalne doze za odrasle: jednokratno - 100 mg, dnevno - 250 mg.

Djeci od 6 do 12 godina propisuju se tablete ¼ - ½ (12,5-25 mg difenhidramin hidroklorida) po dogovoru. Tijek liječenja: 3-5 dana, o pitanju duljeg liječenja odlučuje ljekar koji dolazi.

Nuspojave

- slabost, pospanost, smanjena pažnja, poremećena koordinacija pokreta, povećana podražljivost, nesanica, vrtoglavica, glavobolja, neuritis, konvulzije, parestezija, zbunjenost

- arterijska hipotenzija, lupanje srca, tahikardija, ekstrasistola

- agranulocitoza, trombocitopenija, hemolitička anemija

- suha usta, utrnulost usne sluznice, anoreksija,

mučnina, epigastrični distres, povraćanje, proljev, zatvor

- oštećenje vida, diplopija, šum u ušima

- često i / ili otežano mokrenje, zadržavanje mokraće,

povećana učestalost menstruacije

- suhoća nosa i grla, začepljenje nosa, zgusnuti bronhijalni sekret,

stezanje u prsima

- osip na koži, svrbež, urtikarija, anafilaktički šok

- znojenje, jeza, fotosenzibilnost

Kontraindikacije

- povećana individualna osjetljivost na difenhidramin

hidroklorid ili na sastojke lijeka

- dugi QT sindrom ili produljena uporaba lijekova koji mogu produljiti QT interval.

- hipertrofija prostate

- peptični čir na želucu i dvanaesniku

- stenoza vrata mokraćnog mjehura

- nasljedna netolerancija na laktazu, nedostatak enzima L-laktaze,

- trudnoća i dojenje

- djeca mlađa od 6 godina

Interakcije s lijekovima

Difenhidramin pojačava učinke anestetika, hipnotika, sedativa, opojnih analgetika.

Kada se koristi s tricikličkim antidepresivima, moguće je pojačati kolinski blokirajući učinak difenhidramina i depresivni učinak na središnji živčani sustav.

Inhibitori monoaminooksidaze pojačavaju i produžuju antikolinergički učinak lijeka.

Kada se koristi zajedno s analepticima, rizik od napadaja može se povećati.

Pojačava učinak etanola i lijekova koji deprimiraju središnji živčani sustav.

posebne upute

Oprezno se koristi za liječenje bolesnika s hipertireozom, kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću, povišenim očnim tlakom, s bolestima kardiovaskularnog sustava, kao i kod starijih osoba.

Lijek može uzrokovati suhoću očiju i učiniti kontaktne leće neugodnima. Tijekom razdoblja liječenja lijekovima, uporaba alkoholnih pića je kontraindicirana..

Dugotrajnom primjenom lijeka može se razviti ovisnost o drogi.

Značajke učinka lijeka na sposobnost upravljanja vozilom ili potencijalno opasnih mehanizama

S obzirom na nuspojave lijeka, ne preporučuje se koristiti ga tijekom vožnje i rada koji zahtijevaju koncentraciju..

Predozirati

Simptomi: suha usta, otežano disanje, midrijaza, ispiranje lica, uznemirenost, zbunjenost, napadaji i smrt kod djece.

Liječenje: povlačenje lijeka, ispiranje želuca, unos aktivnog ugljena, simptomatska i podržavajuća terapija uz pažljivo praćenje disanja i krvnog tlaka.

Oblik izdavanja i pakiranje

10 tableta u oblikovanoj ambalaži bez ćelija od papira s polietilenskim premazom.

Paketi s konturama, zajedno s odgovarajućim brojem uputa za medicinsku uporabu na državnom i ruskom jeziku, smješteni su u valovitu kartonsku kutiju.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na tamnom mjestu na temperaturi od 15 ° C do 25 ° C.

Čuvati izvan dohvata djece!

Razdoblje skladištenja

Ne koristiti nakon isteka roka valjanosti.

Uvjeti izdavanja iz ljekarni

Proizvođač

PJSC "Lugansk Chemical Pharmaceutical Plant", 91019, Ukrajina, Lugansk, ul. Kirov, 17.

Ime i država vlasnika odobrenja za stavljanje lijeka u promet

PJSC "Lugansk Chemical Pharmaceutical Plant", Ukrajina,

Adresa organizacije koja prihvaća tvrdnje potrošača o kvaliteti proizvoda na teritoriju Republike Kazahstan

IE Tleubergenova G.S., 010000, regija Akmola, Astana,

Dimedrol tablete

Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet:

Oblik doziranja

reg. Br: 70/421/39 od 25.06.70 - Proizvedeno pod licencom
Difenhidramin tablete

Oblik oslobađanja, pakiranje i sastav lijeka Difenhidramin tablete

Tablete1 kartica.
difenhidramin50 mg

10 komada. - konturirana ćelijska ambalaža (1) - kartonska pakiranja.
10 komada. - pakiranje konturnih ćelija (2) - kartonska pakiranja.

farmakološki učinak

Bloker histaminskih H1-receptora. Ima antialergijsko djelovanje, djeluje lokalno anestetički, antispazmodično i umjereno blokira ganglije. Kada se uzima oralno, uzrokuje sedativni i hipnotički učinak, ima umjereni antiemetički učinak, a ima i središnju antiholinergičku aktivnost.

Parenteralnom primjenom pacijentima s deficitom volumena cirkulirajuće krvi moguće je smanjenje krvnog tlaka i porast postojeće hipotenzije.

Kada se primjenjuje izvana, djeluje antialergijski.

Farmakokinetika

Brzo se apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Bioraspoloživost je 50%. C max se postiže nakon 20-40 minuta (najviša koncentracija određuje se u plućima, slezeni, bubrezima, jetri, mozgu i mišićima). Vezanje na proteine ​​plazme - 98-99%. Prodire u BBB. Metabolizira se uglavnom u jetri, dijelom u plućima i bubrezima. T 1/2 - 4-10 sati. Danju se bubrezi u potpunosti izlučuju u obliku metabolita konjugiranih s glukuronskom kiselinom. Značajne količine izlučuju se u mlijeko i mogu izazvati sedaciju u dojenčadi (može postojati paradoksalna reakcija koju karakterizira pretjerana podražljivost).

Kada se primjenjuje izvana, apsorpcija je beznačajna, kršenje integriteta kože povećava apsorpciju difenhidramina.

Indikacije aktivnih tvari lijeka Dimedrol tablete

Alergijski konjunktivitis, alergijski rinitis, kronična urtikarija, dermatoze koje svrbe, dermatografizam, serumska bolest; u složenoj terapiji anafilaktičkih i anafilaktoidnih reakcija, Quinckeovog edema i drugih alergijskih stanja. Nesanica, horea, Meniereov sindrom, bolest kretanja i zračna bolest, kao antiemetik. Opekline od sunca i opekline 1. stupnja; ugrizi insekata; svrbež različitog podrijetla (osim svrbeža s kolestazom): ekcemi, vodene kozice, alergijske iritacije kože, kontaktni dermatitis uzrokovan kontaktom s biljkama.

Otvorite popis ICD-10 kodova
ICD-10 kodIndikacija
B01Vodene kozice [varicella]
F51.0Nesanica neorganske etiologije
G25.4Koreja zbog droge
G25.5Ostale vrste horeje
H10.1Akutni atopijski (alergijski) konjunktivitis
H81Vestibularna disfunkcija
H81.0Meniereova bolest
J30.0Vazomotorni rinitis
J30.1Alergijski rinitis zbog peludi
J30.3Ostali alergijski rinitis (višegodišnji alergijski rinitis)
L20.8Ostali atopijski dermatitis (neurodermatitis, ekcem)
L23Alergijski kontaktni dermatitis
L24Jednostavni iritantni kontaktni dermatitis
L28.0Lichen simplexronicus (ograničeni neurodermatitis)
L29Svrbež
L30.0Ekcem od kovanica
L50Osip
L55Opekline od sunca
R11Mučnina i povračanje
T14.0Površinska trauma na neodređenom dijelu tijela (uključujući abraziju, modrice, nagnječenje, hematom, ugriz neotrovnih insekata)
T30Toplinske i kemijske opekline nespecificirane lokalizacije
T75.3Bolest putovanja
T78.2Anafilaktički šok, nespecificiran
T78.3Angioneurotski edem (Quinckeov edem)
T88.7Nespecificirana patološka reakcija na lijek ili lijek
Z51.4Pripremni postupci za naknadno liječenje ili pregled, koji nisu drugdje klasificirani

Režim doziranja

Primjenjuje se oralno, parenteralno i izvana.

Iznutra imenovati odrasle i djecu stariju od 14 godina u jednoj dozi od 50 mg. Shema i trajanje uporabe određuju se pojedinačno, ovisno o indikacijama.

U / u ili duboko u / m propisana je za odrasle i djecu stariju od 14 godina u pojedinačnoj dozi od 10-50 mg, maksimalna dnevna doza je 200 mg. Za djecu u dobi od 7 mjeseci do 14 godina doza se postavlja ovisno o dobi.

Izvana. Nanesite na zahvaćenu kožu 3-4 puta dnevno.

Nuspojava

Iz živčanog sustava: glavobolja, sedacija, pospanost, vrtoglavica, nedostatak koordinacije, slabost, zbunjenost, tjeskoba, uznemirenost, nervoza, tremor, razdražljivost, nesanica, euforija, parestezija, neuritis, grčevi.

Iz probavnog sustava: suhoća usne sluznice, mučnina, povraćanje, bolovi u nadželučanom području, anoreksija, proljev, zatvor.

Iz dišnog sustava: suhoća sluznice nosne šupljine i grla, povećana viskoznost ispljuvka, osjećaj stezanja u prsima, kihanje, začepljenost nosa.

Sa strane kardiovaskularnog sustava: osjećaj lupanja srca, snižavanje krvnog tlaka, tahikardija, ekstrasistola.

Iz hematopoetskog sustava: hemolitička anemija, trombocitopenija, agranulocitoza.

Iz genitourinarnog sustava: često ili otežano mokrenje, zadržavanje mokraće, rana menstruacija.

Od osjetila: oslabljena vizualna percepcija, diplopija, vrtoglavica, zujanje u ušima, akutni labirintitis.

Alergijske reakcije: urtikarija, kožni osip, pruritus, anafilaktički šok, fotosenzibilnost.

Ostalo: pojačano znojenje, zimica.

Kontraindikacije za uporabu

Preosjetljivost na difenhidramin.

Za sustavnu upotrebu: glaukom zatvorenog kuta, hipertrofija prostate, stenoziranje čira na želucu i dvanaesniku, stenoza vrata mokraćnog mjehura, bronhijalna astma, epilepsija; djeca mlađa od 14 godina (za oralnu primjenu); dob djece do 7 mjeseci (za parenteralnu uporabu).

Mjere opreza: povećani očni tlak, hipertireoza, arterijska hipertenzija, kardiovaskularne bolesti, bronhopulmonalne bolesti.

Za vanjsku upotrebu: istodobna primjena bilo kojeg lijeka koji sadrži difenhidramin; primjena na velikim površinama kože; djeca mlađa od 2 godine.

S pažnjom: oštećenje kože na mjestu primjene, nanošenje na sluznicu.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Tijekom trudnoće i dojenja (dojenja), difenhidramin se koristi s oprezom, prema strogim indikacijama, u slučajevima kada očekivani terapijski učinak za majku premašuje potencijalni rizik za fetus ili dojenče.

Značajne količine difenhidramina izlučuju se u majčino mlijeko i mogu izazvati sedaciju u dojenčadi (može postojati paradoksalna reakcija koju karakterizira pretjerana podražljivost).

Primjena za oštećenu bubrežnu funkciju

Oprezno primjenjivati ​​u bolesnika s oštećenom funkcijom bubrega.

Primjena u djece

Moguće je koristiti u djece prema indikacijama u dozama i oblicima doziranja koji se preporučuju prema dobi.

Primjena u starijih bolesnika

Treba biti oprezan starijim pacijentima kako bi se izbjeglo pogoršanje tijeka popratnih bolesti..

posebne upute

Tijekom razdoblja liječenja ne smije se izlagati sunčevoj svjetlosti; treba izbjegavati alkohol.

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i korištenje mehanizama

Oprezno koristiti u bolesnika koji se bave potencijalno opasnim aktivnostima koje zahtijevaju povećanu pažnju i brze psihomotorne reakcije.

Interakcije s lijekovima

Istodobnom primjenom pojačava učinak etanola i lijekova koji deprimiraju središnji živčani sustav.

Istodobnom primjenom, MAO inhibitori pojačavaju antikolinergičko djelovanje difenhidramina.

Antagonistička interakcija primjećuje se kada se daje zajedno s psihostimulansima.

Smanjuje učinkovitost apomorfina kao emetika u liječenju trovanja.

Pojačava antikolinergijske učinke lijekova s ​​antikolinergičkim djelovanjem.

Difenhidramin

Cijene u mrežnim ljekarnama:

Difenhidramin je blokator H1-histaminskih receptora koji ublažava grč glatkih mišića, sprječava i uklanja alergijske reakcije tijela te smanjuje propusnost kapilara. Lijek ima antiemetičko, lokalno anestetičko, sedativno i hipnotičko djelovanje..

Oblik i sastav izdanja

Difenhidramin je dostupan u obliku tableta i otopine za intravensku i intramuskularnu primjenu..

Tablete su dostupne u 10 komada u blisteru ili bez blistera. Jedna kartonska kutija sadrži 2, 3 ili 5 paketa.

Otopina je dostupna u ampulama od 1 ml. Jedno kartonsko pakiranje sadrži 10 ampula.

Aktivni sastojak pripravka je difenhidramin.

Indikacije za uporabu

Prema uputama, difenhidramin u obliku tableta koristi se u sljedećim uvjetima:

  • Alergijski rinitis;
  • Alergijski konjunktivitis;
  • Svrbežne dermatoze;
  • Serumska bolest;
  • Kronična urtikarija;
  • Dermatografizam.

Kao dio složene terapije, difenhidramin se koristi za angioedem, kao i anafilaktoidne i anafilaktičke reakcije.

Tablete kao antiemetik i hipnotik koriste se za Meniereov sindrom, nesanicu, zračnu i morsku bolest, horeju.

Prema uputama, difenhidramin u obliku otopine propisuje se kao dio složene terapije pod sljedećim uvjetima:

  • Quinckeov edem;
  • Anafilaktičke reakcije;
  • Anafilaktoidne reakcije;
  • Airsickness;
  • Morska bolest.

Kontraindikacije

Primjena difenhidramina kontraindicirana je u djece mlađe od 7 mjeseci i s preosjetljivošću na aktivni sastojak lijeka.

Tablete i otopine ne mogu se koristiti ni u sljedećim uvjetima:

  • Hiperplazija prostate;
  • Stenoza vrata mokraćnog mjehura;
  • Glaukom zatvorenog ugla;
  • Epilepsija;
  • Stenozirajući peptični čir na želucu i dvanaesniku.

Difenhidramin treba koristiti s oprezom tijekom trudnoće i dojenja, kao i kod bronhijalne astme..

Način primjene i doziranje

Lijek u obliku tableta propisuje se za odrasle pacijente u dozi od 30-50 mg 1-3 puta dnevno. Trajanje liječenja je 10-15 dana. Maksimalna pojedinačna doza je 100 mg, a dnevna doza ne smije prelaziti 250 mg.

Kod nesanice, tablete difenhidramin treba uzimati svakodnevno pola sata prije spavanja, po 50 mg.

U liječenju post-encefalitičnog i idiopatskog parkinsonizma, na početku liječenja propisana je doza od 25 mg tri puta dnevno. Ako je potrebno, doza se povećava na 50 mg 4 puta dnevno.

Kod bolesti kretanja preporučuje se uzimanje 25-50 mg lijeka svaka 4-6 sati.

Doziranja za djecu odabiru se ovisno o dobi:

  • Djeca u dobi od 7 mjeseci do godinu dana propisuju se 3-5 mg tri puta dnevno;
  • Za djecu u dobi od 1 do 3 godine preporučuje se doza od 10-30 mg dnevno, koja se podijeli u 2-3 doze;
  • Djeci u dobi od 4 do 6 godina propisuju se tablete difenhidramin u dozi od 20-45 mg dnevno, podijeljene u 2-3 doze;
  • Za djecu od 7 do 14 godina preporučena doza je 12,5-25 mg do 3 puta dnevno.

Kada se koristi difenhidramin u obliku otopine intramuskularno, maksimalna pojedinačna doza je 50 mg, a dnevna doza 150 mg.

Kod intravenskog kapanja preporučuje se doza od 20-50 mg.

Kada se otopina koristi djeci intramuskularno i intravenski, doze također ovise o dobi:

  • Djeca u dobi od 7 mjeseci do godinu dana propisuju se 3-5 mg;
  • Za djecu u dobi od 1 do 3 godine preporučuje se doza od 5-10 mg;
  • Djeci u dobi od 4 do 6 godina propisana je otopina difenhidramin u dozi od 10-15 mg;
  • Za djecu od 7 do 14 godina preporučena doza je 15-30 mg.

Po potrebi je dozvoljeno ponovno unošenje lijeka nakon 6-8 sati.

Nuspojave

Upotreba difenhidramina može izazvati sljedeće nuspojave središnjeg živčanog sustava:

  • Glavobolja;
  • Vrtoglavica;
  • Slabost;
  • Pospanost;
  • Zbunjenost svijesti;
  • Nervoza;
  • Sedacija;
  • Oštećena koordinacija;
  • Uzbuđenje;
  • Nesanica;
  • Neuritis;
  • Tremor;
  • Parestezija;
  • Anksioznost;
  • Euforija;
  • Konvulzije.

Na dijelu probavnog sustava, difenhidramin može izazvati sljedeće nuspojave:

  • Mučnina i povračanje;
  • Zatvor ili proljev;
  • Epigastrična bol;
  • Suhoća usne sluznice;
  • Anoreksija.

Primjena difenhidramina u nekim slučajevima može uzrokovati razvoj takvih nuspojava iz kardiovaskularnog sustava, kao što su smanjenje krvnog tlaka, tahikardija, lupanje srca, ekstrasistola.

Dio osjetila u pozadini upotrebe lijeka mogući su vrtoglavica, oštećenje vida, akutni labirintitis, diplopija i zujanje u ušima.

Ponekad lijek uzrokuje sljedeće alergijske reakcije:

  • Anafilaktički šok;
  • Osip;
  • Fotosenzibilizacija;
  • Osip od lijekova.

Hmatopoetski organi mogu reagirati na difenhidramin s trombocitopenijom, hemolitičkom anemijom ili agranulocitozom.

Iz genitourinarnog sustava, kada se koristi lijek, može se razviti zadržavanje mokraće, otežano ili često mokrenje ili rana menstruacija.

Uz to, difenhidramin može uzrokovati hladnoću i pojačano znojenje..

posebne upute

Tijekom liječenja difenhidraminom trebali biste izbjegavati dugo izlaganje suncu i upotrebu alkoholnih pića.

Kada upotrebljavate lijek, potrebno je napustiti aktivnosti koje zahtijevaju visoku koncentraciju pažnje i brzinu psihomotornih reakcija, kao i upravljanje motornim vozilom.

Analozi

Sinonimi za difenhidramin su Grandim, štapići s difenhidraminom, svijeće s difenhidraminom, difenhidramin-bočica, difenhidramin-UBF, difenhidramin buffus.

Analozi lijeka su Valocordin-Doxylamine, Bravegil, Tavegil, Donormil, Reslip, Clemastin, Clemastin-Eskom.

Uvjeti skladištenja

Prema uputama, difenhidramin se mora čuvati na tamnom mjestu, izvan dohvata djece, na temperaturi koja ne prelazi 30 ° C.

Rok trajanja lijeka je 5 godina..

Pronašli ste pogrešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.

Difenhidramin (tablete): upute za uporabu

Oblik doziranja

Sastav

Jedna tableta sadrži

djelatna tvar - difenhidramin hidroklorid 50,0 mg,

pomoćne tvari: laktoza monohidrat, krumpirov škrob, koloidni bezvodni silicijev dioksid (aerosil), stearinska kiselina.

Opis

Tablete su bijele ili gotovo bijele, ravne površine. S jedne strane tableta nalazi se kosa, s druge kosa i korporativni logotip u obliku križa.

Farmakoterapijska skupina

Sistemski antihistaminici. Aminoalkil eteri. Difenhidramin

ATX kod R06AA02

farmakološki učinak

Kada se uzima oralno, lijek se brzo apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Maksimalna koncentracija u krvnoj plazmi postiže se nakon 1-4 sata, a veza s proteinima krvne plazme iznosi 98-99%. Prodire kroz krvno-mozak i posteljicu. Metabolizira se u jetri.

Preko dana se izlučuje putem bubrega u obliku neaktivnih metabolita konjugiranih s glukuronskom kiselinom.

Poluvrijeme (T1 / 2) je od 1 do 10 sati.

Maksimalni učinak razvija se 20 minuta nakon uzimanja, trajanje djelovanja je 4-6 sati.

Farmakodinamika Antihistaminik, antiemetik, sedativ i hipnotik. Blokator je - H1 - histaminskih receptora. Antihistaminski učinak nastaje uslijed uklanjanja grča, zagušenja (edem tkiva) zbog nadmetanja s receptorima H1-histamina na efektorskim stanicama, sprečavajući, ali ne mijenjajući odgovor posredovani histaminom.

Antiemetički učinak posljedica je inhibicije cerebralnog kemoreceptora okidačke zone.

Pomaže u smanjenju vrtoglavice zbog središnjeg m-antiholinergičnog učinka na vestibularni aparat, integrativni centar za povraćanje i cerebralni kemoreceptor zone okidača produžene moždine.

Točan mehanizam djelovanja depresije CNS-a nije poznat. Možda je uzrok neizravno suzbijanje impulsa u retikularnoj formaciji.

Indikacije za uporabu

Kao antihistaminik:

- s alergijskim konjunktivitisom na pozadini alergija na hranu,

- s blagim, nekompliciranim kožnim alergijskim reakcijama s urtikarijom i angioedemom,

- za smanjenje intenziteta alergijskih reakcija u krvi ili serumu

- za liječenje anafilaktičkih reakcija u kombiniranoj terapiji s epineforinom i druge mjere nakon ublažavanja akutnog stanja.

Kao profilaktičko i terapijsko sredstvo za zračnu i morsku bolest.

Kao antiparkinsonovo sredstvo.

Za liječenje parkinsonizma (uključujući lijekove) kod starijih osoba s nemogućnošću upotrebe moćnih lijekova; blagi parkinsonizam (uključujući lijekove) u drugim dobnim skupinama, parkinsonizam (uključujući lijekove) u kombinaciji s centralnim antiholinergičkim blokatorima.

Za simptomatsko liječenje privremenih poremećaja spavanja.

Način primjene i doziranje

Koristite lijek unutra, prema uputama liječnika.

Odrasli: 25-50 mg (½ - 1 tableta) 3-4 puta dnevno.

Za privremene poremećaje spavanja (nesanica) za odrasle i djecu stariju od 16 godina: 50 mg (1 tableta) 20 minuta prije spavanja.

Da biste spriječili bolest kretanja, prvo uzmite ½ - 1 tabletu 30 minuta prije putovanja, a zatim istu dozu prije jela i pred kraj putovanja.

Maksimalne doze za odrasle: jednokratno - 100 mg, dnevno - 250 mg.

Djeca starija od 6 godina: 12,5-25 mg (1/4 - ½ tablete) 3-4 puta dnevno.

Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 300 mg.

Ne koristiti kao tabletu za spavanje djeci mlađoj od 12 godina!

Tijek liječenja: 3-5 dana, o pitanju duljeg liječenja odlučuje ljekar koji dolazi.


Publikacije O Uzrocima Alergije