Kapi cetirizina

Cetirizin pripada skupini lijekova za liječenje alergijskih reakcija. Blokira h2 histaminske receptore.

Mogu li dati djeci

Lijek propisuje liječnik ako postoje dokazi u dobi od jedne godine ili više. Za različite dobne skupine odabiru se njihovi oblici otpuštanja i doziranja. U dobi od 6 mjeseci moguće je koristiti lijek u obliku kapi pod nadzorom liječnika.

Indikacije za uporabu

Cetirizin se može koristiti u sljedećim slučajevima:

  • Alergijska kožna reakcija, poput urtikarije.
  • Alergijski konjunktivitis.
  • Kao simptomatsko sredstvo u liječenju rinitisa (sezonskog i tijekom cijele godine, u slučaju alergijske prirode).
  • Dermatitis i dermatoze praćene svrbežom (na primjer, neurodermatitis i atopijski dermatitis).

Oblici puštanja lijeka i uvjeti za izdavanje iz ljekarni

Ovaj je lijek na popisu lijekova koji se prodaju bez recepta..

Cetirizin se može objaviti u sljedećim oblicima:

  1. U obliku okruglih bijelih tableta s filmskom ljuskom, bikonveksnog oblika. Doziranje je 10 mg glavne tvari. Dostupno u pakiranjima od 7 i 10.
  2. U obliku kapi - prozirna otopina bez boje i nečistoća čestica, homogena. 1 ml otpada na 10 mg radne tvari. Dostupno u bocama od 10 i 20 ml tamnog stakla.
  3. U obliku sirupa - prozirne tekućine, homogene, s aromom banane. 1 ml lijeka sadrži 1 mg aktivnog sastojka. Dostupno u bocama od tamnog stakla od 75 i 150 ml s mjernom žlicom.

Upute za korištenje

Za odrasle i djecu stariju od 12 godina preporučuje se uzimanje u obliku tableta. 10 mg cetirizina (1 tableta) navečer.

Za djecu od 6 do 12 godina, ako je tjelesna težina veća od 30 kg - također 1 tableta (10 mg) navečer. ako je manje od 30 kg, tada je doza 5 mg (pola tablete). Djecu je moguće podijeliti u dvije doze ujutro i navečer, po 5 mg.

U obliku sirupa mogu ga uzimati i odrasli i djeca starija od 12 godina. Doziranje je također 10 mg aktivnog sastojka (cetirizin) - to jest, 2 mjerne žlice (1 je 5 mg). Uzimajte po mogućnosti navečer.

Za djecu od 2 do 12 godina, ako je tjelesna težina veća od 30 kg - također 10 ml navečer. ako je manje od 30 kg, tada je doza 5 ml (1 mjerna žlica). Djecu je moguće podijeliti u dvije doze ujutro i navečer, po 5 ml.

U obliku kapi: za odrasle i djecu stariju od 12 godina doza je 10 mg navečer (što odgovara 20 kapi). Za djecu od 1-2 godine lijek se propisuje oralno u dozi od 2,5 mg (to su 5 kapi) 2 puta dnevno. Djeca stara 2-6 godina - također 2,5 mg (5 kapi) 2 r / d ujutro i navečer ili 5 mg (10 kapi) 1 put navečer. Dobna skupina 6-12 godina - 5 mg (10 kapi) 2 puta dnevno ili odmah 10 mg (20 kapi) navečer.

Uz kratkotrajnu izloženost alergenu, dovoljno je uzimati cetirizin tjedan dana. Primjerice, kod sezonskog alergijskog rinitisa može potrajati oko 6 tjedana za odrasle, a oko mjesec dana za djecu mlađu od 12 godina.

Sastav

Lijek u obliku tableta: aktivni sastojak je cetirizin dihidroklorid 10 mg. pomoćne tvari - magnezijev stearat, laktoza monohidrat, titanov dioksid, koloidni silicijev dioksid i mikrokristalna celuloza.

Kapi: djelatna tvar cetirizin dihidroklorid 10 mg u 1 ml. benzojeva kiselina, natrijev acetat trihidrat, 85% glicerol, propilen glikol, destilirana voda.

Sirup: glavna tvar je cetirizin dihidroklorid 10 mg u 1 ml. 85% glicerol, aroma banane, 20% octena kiselina, sorbitol 70%, natrijev saharin, natrijev acetat, propilen glikol.

Kontraindikacije

Cetirizin je zabranjen za upotrebu u slučajevima:

  • Pacijentu se dijagnosticira bolest bubrega u dekompenziranom stanju.
  • Preosjetljivost na komponente lijeka ili njihova netolerancija.
  • Trudnoća i razdoblje dojenja (izlučuje se u majčino mlijeko).

Djeca od godinu dana mogu koristiti lijek u obliku kapi. U obliku sirupa, lijek se koristi za djecu od dvije godine. Djeci starijoj od šest godina lijek je dopušten u obliku tableta.

Dok uzimate cetirizin, ne biste trebali piti alkohol ili pića koja sadrže alkohol, kao ni lijekove koji deprimiraju središnji živčani sustav.

Nuspojave

Obično se lijek dobro podnosi. Nuspojave koje se pojave su privremene.

Sa strane živčanog sustava (CNS) - vrtoglavica i glavobolja, pospanost, moguća migrena, letargija i umor ili obrnuto uzbuđenje.

Na dijelu probavnog sustava - suhoća, intenzivna žeđ, poremećaj stolice.

Mogući razvoj alergijskih reakcija u obliku urtikarije, pruritusa, edema.

Ako se doziranje premaši, mogu se pojaviti sljedeće manifestacije: slabost, pospanost, zaostala svijest, glavobolja, razdražljivost, lupanje srca, poremećaji mokrenja u obliku kašnjenja.

U tom je slučaju neophodna simptomatska terapija, unos sorbenata, ispiranje želuca i odmor..

Analozi

Sljedeći lijekovi smatraju se analogima za djelatnu tvar cetirizina - Zodak, Cetrin, Anallergin, Alercetin, Cetirinax, Zirtek, Parlazin, Zintek, Cetirizin Hexal, Cetirizin Teva. Analozi lijeka za terapijsko djelovanje - gestafen, zyrtec, berlikort.

Recenzije

  1. Cetirizin je jedan od jeftinih lijekova koji se prodaju bez recepta i koji djeluju. Moje dijete i ja imamo sezonsku alergiju na pupolje od topola. Moj sin ima 4 godine, kad pahulja leti, spasio nas je ovaj lijek. Pijem jednu tabletu dnevno, sinu dajem 5 kapi navečer. Dobro se podnosi, nema nuspojava.
  2. Svi znaju da su dječaci orkanski pokret. Mog 8-godišnjeg sina ugrizla je pčela. Mjesto ugriza zaboljelo je i počelo jako svrbjeti. Dobro je što je u ormariću s lijekovima bilo cetirizina. Nakon uzimanja postalo je puno lakše.

Trošak lijeka

Trošak lijeka je u prosjeku 55 rubalja po pakiranju od 10 tableta. za kapi od 20 ml - oko 200 rubalja.


Publikacije O Uzrocima Alergije